Френският министър за Европа заяви, че санкциите на ЕС срещу Турция заради нейната антикюрдска офанзива в Сирия са "на масата", след като европейските държави не успяха да убедят Съвета за сигурност на ООН да осъди военните удари от Анкара.
Още: Депресия, треперещи ръце и припадъци: Защо се пази в тайна здравето на канцлерите на Германия?
"Очевидно са на масата", каза Амели дьо Моншален пред радио France, като уточни, че потенциалните наказателни мерки заради нахлуването на Турция в Североизточна Сирия ще бъдат обсъдени по време на заседанието на Европейския съвет следващата седмица.
Турция стартира артилерийски и въздушни удари в сряда срещу Кюрдските части за защита на народа (YPG). Това се случи, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп изненада съюзниците на Вашингтон в борбата срещу бойците на "Ислямска държава", като изтегли американските войски по границата със Сирия и Турция.
Припомняме, че късно снощи Съветът за сигурност на ООН не успя да постигне съгласие относно становище за военната операция на Турция в Сирия на закрито заседание за обсъждане на действията ѝ.
Още: Милиони деца в Германия страдат от пристрастени родители: Причините
Още: По подозрения в тероризъм: Арестуваха 14 души в Нидерландия
САЩ и Русия наложиха вето на становището на пет европейски членове - Франция, Германия, Белгия, Великобритания и Полша, които осъждат операцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българска делегация на погребението на папа Франциск, ето кой ще я води
Още: Тагарев: Папа Франциск е допринесъл за връщането на отвлечени деца в Украйна
Петимата членове на Европейския съвет, които свикаха срещата в четвъртък от 15 страни-членки призоваха Турция в съвместно изявление "да прекрати едностранните военни действия". Те заявиха, че операцията заплашва прогреса срещу терористичната групировка "Даеш", въпреки че една от целите на операцията е да изчисти всички останали терористи на групировката от региона.
Руският посланик в ООН Василий Небензия, чиято страна е ключов съюзник на Башар Асад, заяви пред репортери, че всяко изявление на Съвета относно Сирия трябва да се занимава с по-широки въпроси, включително присъствието на чужди сили в страната.
Посланикът на САЩ Кели Крафт на свой ред заяви, че президентът Доналд Тръмп "е дал яснота", че САЩ "по никакъв начин" не одобряват решението на Турция да организира военно нахлуване в Североизточна Сирия.
Още: Кримските татари пратиха Тръмп да си гледа работата
Още: "Франциск беше съвестта на света": Проф. Владимир Градев за посланията на светия отец (ВИДЕО)
По думите ѝ Тръмп е подчертал пред турското правителство, че то носи "пълна отговорност" за защитата на кюрдите и религиозните малцинства, а "неспазването от страна на Турция ще доведе до последствия".