Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС настоява за споразумение за постепенното премахване на изкопаемите горива, България също подкрепя

23 октомври 2023, 15:56 часа • 13945 прочитания

ЕС ще настоява за постепенно премахване на всички изкопаеми горива по време на срещата на върха за климата COP28 по-късно тази година.

Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Това съобщава Ройтерс, след като министрите на околната среда на блока постигнаха съгласие по обща позиция за разговорите.

В доклада се отбелязва, че министрите са се съгласили да призоват за поетапно спиране на използването на изкопаеми горива "без ограничения", като се добавя, че това "оставя възможност за страните да продължат да изгарят въглища, газ и нефт, ако използват технологии за "намаляване" - т.е. улавяне - на произтичащите от това емисии".

Още: Асен Василев каза кога ще задействаме процеса за второто плащане по Плана за възстановяване

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Информационният бюлетин продължава: "Около 10 държави, сред които Дания, Франция, Германия, Ирландия, Нидерландия и Словения, искаха по-силно споразумение за постепенно спиране на всички изкопаеми горива.

Подобен брой държави обаче - включително България, Унгария, Италия, Малта и Полша - успешно се застъпиха за уговорката за технологиите за намаляване на емисиите."

Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)

Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)

Все пак в информационния бюлетин се казва: "Споразумението определя 27-те страни от Европейския съюз като един от най-амбициозните преговарящи на годишните преговори на ООН за климата, където близо 200 държави договарят усилията си за борба с глобалното затопляне."

Монтел цитира съгласуваната позиция на ЕС, в която се призовава за поетапно спиране на всички неизползвани изкопаеми горива "доста преди 2050 г.", както и за "напълно или предимно декарбонизирана световна енергийна система през 2030 г., тъй като са налице лесно достъпни икономически ефективни мерки за намаляване на емисиите".

Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)

Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет

Още: Европарламентът прие още по-строги правила срещу мръсния въздух

Изданието добавя, че "ЕС иска глобалното използване на изкопаеми горива да достигне своя връх преди 2030 г. и субсидиите за изкопаеми горива да бъдат прекратени "възможно най-скоро", освен ако не са насочени към намаляване на енергийната бедност или подпомагане на прехода към горива с по-ниски въглеродни емисии."

И още: "ЕС иска инсталираните мощности за възобновяема енергия в света да се утроят до 11TW, а темпът на подобряване на енергийната ефективност в световен мащаб да се удвои, и двете до 2030 г."

Deutsche Welle цитира изявление, публикувано след постигането на споразумението с ЕС: "преходът към неутрална по отношение на климата икономика ще изисква глобален отказ от неизползваните изкопаеми горива и пик в потреблението им през това десетилетие."

Още: ЕС с нова цел - повече възобновяеми източници в крайното потребление на енергия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес