Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС намалява грешките с финансите, но все още губи много

05 ноември 2014, 15:03 часа • 8894 прочитания

Европейският съюз е похарчил неправомерно около седем милиарда евро (8,76 милиарда долара) през 2013 г., съобщи европейският омбудсман и предупреди, че Брюксел трябва да се съсредоточи върху постигането на по-добри резултати за парите си.

Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество

Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург

Т. нар. процент на грешка за разходите е намалял до 4,7% в бюджета на ЕС за 2013 г. спрямо 4,8% предишната година, съобщи Европейската сметна палата. Докладът идва в момент, когато Брюксел трябва да се справя с все по-голям натиск от страните-членки за ограничаване на разходите, особено на фона на спора с Великобритания.

"Отсега нататък трябва да има по-внимателно управление и контрол на европейските фондове", заяви Витор Калдейра, директор на независимата организация. "Нашият одит отново показва колко много от похарчените средства не отговарят на правилата", допълни той.

Европейската комисия съобщи, че усилията й да се справи с неправомерно похарчените пари "започват да дават резултат". Европейската сметна палата уточни, че две области, където най-често се допускат грешки с разходите, са регионалната политика с 6,9% и развитие на селските райони с 6,7%.

Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици

Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия

Съсредоточаването на ЕС върху подхода "усвояваш или губиш", вместо да проверява колко добре са били похарчени парите, е "основен недостатък в модела на голяма част от бюджета на ЕС", допълват одиторите. Те обаче отбелязват, че данните не са мярка за измама, неефективност или пропиляване, а показват колко пари на ЕС не са били похарчени по правилата на съюза.

Бюджетът на ЕС е източник на дебати в момент, когато икономиката на континента е в застой и много страни-членки са изправени пред тежки решения за строги ограничения на разходите. Еврокомисарят за бюджета Кристалина Георгиева заяви, че Комисията ще направи повече, за да сложи край на грешките с разходите, но допълни, че те трябва да бъдат гледани в контекст.

Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара

Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"

"Доволна съм, че одитът на съда показва, че тенденцията за увеличаване на процента на грешки миналата година е бил спрян", отбеляза тя. И допълни, че ЕС трябва да работи със страните членки за подобряване на положението, "без да се прибавят нови разходи и бюрокрация".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес