Евролидерите обмислят как да накажат унгарския премиер Виктор Орбан заради това, че блокира помощта на ЕС за Украйна. Новината съобщава Financial Times, позовавайки се на официални лица и дипломати от блока, след като Будапеща спря 50-те милиарда евро подкрепа от ЕС за Киев за следващите 4 години и нови преговори ще има през 2024 г.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Путин изпадна в екстаз от ветото на Орбан върху парите за Украйна
Все пак Орбан беше убеден - според сведенията от германския канцлер Олаф Шолц - да напусне залата при гласуването за начало на преговорите за еврочленство на Украйна и Молдова, като така решението беше взето с 26 гласа "за" от общо 26.
Още: "Победа за цяла Европа": ЕС започва преговори за членство с Украйна и Молдова
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Отказът на унгарския премиер да потърси компромис по ключов за сигурността на ЕС въпрос доведе до още повече тревоги сред лидерите на страните членки, пише FT.
Шантажът на Орбан
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
През по-голямата част от 13-те си години на власт Орбан използваше антагонистичните си отношения с ЕС, за да привлече избиратели и да издейства финансови отстъпки от Брюксел. Сегашното му недоволство срещу ЕС е свързано с около 20 млрд. евро блокирани фондове поради опасения, свързани с върховенството на закона и основните права в Унгария. Ден преди лидерите на ЕС да се съберат в Брюксел, Комисията се съгласи да отпусне 10 млрд. евро от замразените средства на Унгария с аргумента, че тя е въвела реформи, засилващи независимостта на съдебната система. Орбан обаче заяви - искаме всичко.
Още: Орбан "обяви дуел" на ЕС. Защо го наричат Дунавския диктатор
Дългогодишен евроскептик и самопровъзгласил се за "нелиберален демократ", той игра твърдо на няколко предишни срещи на върха, като обеща да блокира бюджета на ЕС от 1,8 млрд. евро и фонда за възстановяване от пандемията през 2020 г. и пакета от 18 млрд. евро за помощ на Украйна преди година, но след това се оттегли. Освен това се обяви многократно срещу санкциите на ЕС срещу Русия заради войната в Украйна - според него те подкопавали не Москва, а блока.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Унгарският лидер също така изтъкна, че все още разполага със 75 възможности да блокира процеса на присъединяване на Украйна, тъй като всеки етап изисква единодушното одобрение на членовете на ЕС. Допълнително усложняване на ситуацията предизвиква фактът, че през юли Унгария поема 6-месечното ротационно председателство на блока.
Но в навечерието на срещата на върха миналата седмица лидерите на ЕС се затрудняваха да разберат какво точно иска Орбан. Дали изпълняваше волята на руския президент Владимир Путин, или се опитваше да притисне Брюксел да освободи замразени средства? Затова лидерите на ЕС се стремят да ограничат възможностите му да осуетява дневния ред на блока, казва високопоставен дипломат.
Снимка: Виктор Орбан, Getty Images
Как?
Всяко по-нататъшно отпускане на средства за Будапеща вероятно ще срещне твърда съпротива. Останалите 20 млрд. евро, дължими на Унгария, се задържат по отделна процедура - нов механизъм за "условност", който дава на Брюксел лостовете, от които се нуждае, за да отмени нарушенията на принципите на правовата държава и демокрацията.
Някои длъжностни лица пък обмислят повторното активиране на т.нар. наказателна процедура по член 7 за нарушения на принципите на правовата държава, която може да доведе до спиране на правото на глас на Унгария в Европейския съвет. Това може да бъде блокирано от друга държава членка, но смяната на правителството в Полша означава, че Унгария вече няма гарантиран защитник. Полша, също като Унгария, попадна "на мушката" на Европейската комисия - заради съдебната реформа: Съдът на ЕС нареди спиране на полската съдебна реформа
Позицията на Полша
Сега обаче във Варшава на власт дойде Доналд Туск. Според думите на полския посланик в България Негово превъзходителство Мачей Шимански премиерът на Полша първо ще опита да разубеди Виктор Орбан относно поведението му за парите в помощ на Украйна от ЕС. По време на работна закуска с български медии, на която Actualno.com присъства, г-н Шимански беше лаконичен и относно бъдеще в Европейския съвет, в което решения се вземат с квалифицирано, а не с абсолютно мнозинство. Той все пак се съгласи, че това е много важен въпрос - особено ако и Сърбия влезе в ЕС. Нямаше обаче нито отговор "да", нито "не" относно член 7. По всичко изглежда, че Варшава вече не е "против", анализират от Financial Times.
Още: Новата Полша като лидер в Източна Европа: Накъде с Украйна и ЕС?
Официални лица казват, че към момента приоритетът е да се убеди Орбан да отстъпи от ветото за парите за Украйна. Ако няма успех, останалите 26 държави членки на ЕС биха могли сами да сключат споразумение, въпреки че то ще отнеме време и ще предложи само краткосрочно решение.
Още: Готова да го убие с поглед: СНИМКА на латвийската министър-председателка с Орбан взриви мрежата
"Може би Унгария може да създаде повече проблеми", казва друг високопоставен служител на ЕС, присъствал на срещата на върха. "Може би Унгария може да ни принуди да използваме няколко различни инструмента. Но в крайна сметка Унгария не може да ни спре да предоставяме пари на Украйна".
"Той не е марионетка на Путин, както някои може би си мислят", добавя служителят.
Още: Фон дер Лайен: Няма да правим отстъпки на Орбан - ако се наложи, ще търсим алтернативи