Нито Белград, нито Прищина са готови да прекратят спора за забраната сръбския динар в Косово, заяви Европейският съюз в сряда след седма неуспешна среща между двете страни, пише БГНЕС.
Още: ЕС с остра позиция срещу Косово след недопускането на сръбския патриарх
Компромисно споразумение занапред
„Последната среща днес доказа, че страните не успяха да намерят компромисно решение по оставащите отворени въпроси“, каза дипломатическата служба на ЕС. „ЕС оценява, че няма готовност за намиране на компромисно споразумение занапред.
През февруари Косово забрани транзакциите в сръбски динари, които важаха в районите на Косово, населени със сърби, и наложи еврото като единствена законна валута. Решението затруднява много етнически сърби в Косово да получават заплати или помощ от сръбската държава. Хиляди жители, студенти, служители и пенсионери се възползват от плащанията и сега трябва да пресекат границата, за да ги получат.
Белград харчи около 120 милиона евро (130 милиона долара) годишно, за да финансира система от "паралелни" институции в Косово за сръбското малцинство, предоставяйки обществени услуги, но също така гарантирайки лоялността на косовските сърби към Сърбия.
„Макар да направихме нови предложения, показахме, че искаме споразумение, но Прищина отказа всичко“, каза Петър Петкович, директор на офиса на сръбското правителство в Косово.
Сърбите не са дали "отговори", контрира главният преговарящ на Прищина Бесник Бислими.
Мирослав Лайчак, специалният представител на ЕС, написа в X, че „готов съм отново да приема страните, ако покажат готовност да постигнат взаимно приемливо временно решение“.
Още: Курти: Наказанията за плащащите с динари са с цел законност