Има опасност Европейският съюз да изостане в опитите си да стане водещ производител на батерии. Това пише в най-новия доклад по темата на Европейската сметна палата, съобщи ДПА.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Евентуално изоставане може да доведе до пропускане на климатичните цели на Евросъюза, тъй като преминаването от превозни средства, задвижвани чрез двигатели с вътрешно горене, към електромобили е ключово за намаляването на емисиите, се посочва в съобщение, разпространено до медиите.
Европейската комисия се стреми да превърне Европа в "глобална електростанция за батерии", но ограниченият достъп до суровини, растящите разходи и жестоката конкуренция могат да забавят растежа на индустрията, алармират експертите.
По-благоприятните производствени условия биха могли да накарат производителите да преместят мощностите си другаде, в това число в САЩ, които предлагат мащабни стимули за компании, работещи в областта на редкоземните минерали и батериите, се казва още в изявлението.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
ЕС силно зависи от вноса на суровини за производство на батерии от страни, с които няма споразумения за свободна търговия. Например, 87 процента от вноса на необработен литий е от Австралия, а 68 процента от необработеният кобалт идва от Демократична република Конго. "ЕС не бива да се оказва в същата зависима позиция с батериите, в каквато беше с природния газ", каза Анемие Туртелбум, водещ автор на доклада.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Комисията не е извършила преглед на субсидиите, които се вливат в индустрията, които в момента възлизат на около 8 милиарда евро (8,7 милиарда долара), предаде БТА.
Докладът на ECП също така очертава като проблем липсата на обвързани със срокове цели за посрещане на нарастващото търсене на батерии и за отключване на потенциала за производствен капацитет: от 44 гигаватчаса през 2020 г. до 1200 гигаватчаса през 2030 г.