Държавите членки на ЕС, Европейската комисия и Европейският парламент са финализирали законодателството, с което трябва да бъдат преборени злоупотреби в интернет като език на омразата и дезинформационни кампании, съобщи БНР.
Още: Бивш бияч, обичащ тангото и дал обет да не гледа телевизия: 9 факта за папа Франциск
Още: Странни обичаи за Великден (ВИДЕА)
"Да, имаме сделка", написа в Туитър Европейският комисар за вътрешния пазар Тиери Бретон след няколкомесечни преговори по Закона за дигиталните услуги, който ще изисква от интернет-платформите, да отстраняват нелегално и опасно съдържание. Бретон добавя, че този проблем е бил голям крайъгълен камък за европейските граждани.
От големите технологични компании ще се изисква да контролират съдържанието, публикувано на техните платформи, а администраторите на платформите ще са задължени да разкриват мерките, които предприемат за защита на потребителите от дезинформация и пропаганда - същото важи и за търсачките.
На по-малките платформи ще бъде дадено време да се адаптират към изискванията, докато големите компании, включително "Гугъл" (Google) и "Амазон" (Amazon), ще трябва да се съобразят със закона веднага след влизането му в сила.
Още: Запечатаха покоите на папа Франциск
Още: Ръст на броя на наркотиците притесни Германия
ОЩЕ: ТЕСТ: Можеш ли да познаеш фалшива новина?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия атакува Одеса с дронове (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.04.25 - Провалят ли се германските танкове в Украйна?