След евроизборите през 2024 г., които ще се проведат през юни, нови санкции срещу Москва ще отрежат руските пари за политиката на ЕС. Това съобщава EUobserver, посочвайки, че се готви забрана на европейски политически партии, неправителствени организации и медии, финансирани от Русия. Твърди се, че всичко това ще влезе в 14-ия пакет от санкции срещу Кремъл, който трябва да бъде приет до юли 2024 г.
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Този 14-и кръг от наказателни мерки ще нанесе удар върху подривната дейност на Русия след аферата „Русиягейт“, в която Москва беше обвинена, че е плащала парични подкупи на евродепутати чрез чешки медии.
Още: Чехия разкри руска операция за евроизборите, санкционира кумеца на Путин
Припомняме също така, че евродепутатът Татяна Жданока се оказа агент на Кремъл: Евродепутат се оказа агент на Русия - години наред изнасяла информация към ФСБ.
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Санкциите засягат и България
Според проекта, с който се е запознал EUobserver, санкциите предлагат забрана за финансиране от Русия на „европейски политически партии и европейски политически фондации“, „неправителствени организации“ и „доставчици на медийни услуги“ във всички 27 държави членки на ЕС, включително и в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
„Ограничаването на тази финансова подкрепа има за цел да запази целостта на политическите процеси в съюза, да защити гражданите на съюза от манипулации и да защити вътрешните работи на съюза от злонамерена намеса“, се казва в проекта.
Още: Евродепутатите: Русия плаща на европейски партии, за да рушат демокрацията ни
Може да има изключения
Държавите от ЕС ще могат да се възползват от дерогации (т.е. изключения), при условие че това "по никакъв начин няма да попречи на демократичните процеси в съюза“. За всяко разрешение трябва да се уведомява Европейската комисия.
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
Страните от ЕС ще бъдат насърчавани също така да си докладват взаимно за националните санкции, наложени за нарушения.
Предложеният ход има за цел да запълни пропуск, след като по-ранните санкции вече забраниха лобирането на Русия в ЕС и извадиха от строя основните руски медии.
Снимка: iStock
Още: Срив: "Газпром" е на загуба за пръв път от четвърт век
"Русиягейт"
Връзката с „Русиягейт“ стана ясна с включването на „Гласът на Европа“ (чешката медия, замесена в аферата) в проекта за нова забрана за излъчване и публикуване в ЕС, заедно с руските "РИА Новости", „Известия“ и „Российская газета“.
Според частично разсекретените разузнавателни данни на САЩ, които хвърлиха светлина върху огромния мащаб на проблема, между 2014 и 2022 г. Русия е похарчила около 280 млн. евро за чуждестранни политически партии в над 24 държави.
Още: ЕС готви санкции срещу "сенчестия флот" на Русия и корабите от Северна Корея
Още санкции срещу Путин
Проектът за нови санкции забранява на пристанищата в ЕС да обработват доставки на руски втечнен газ за държави извън блока, спира кораби от пристанищата на ЕС, които подпомагат заобикалянето на санкциите на Русия, забранява търговията с крадени украински произведения на изкуството и затяга съществуващите ограничения на ЕС върху руската авиация и върху вноса на руски хелий и различни минерали.
Още: ЕК ще предложи санкции за руския втечнен газ
Ще се добавят и 52 имена в черния списък на ЕС за руски и чуждестранни фирми, заподозрени в търговия със забранени от ЕС технологии - например компоненти за дронове. Това означава засилени проверки на износа на такива стоки, пише EUobserver.
В предложението не попада ограничаване на свободното движение на руски дипломати в ЕС и забрана на вноса на руски втечнен газ, ядрено гориво и алуминий.
14-ият пакет санкции трябва да бъде договорен до юли, което означава, че ЕС няма да може да направи нищо, за да спре руската намеса в тазгодишните избори за Европейски парламент, които започват на 6 юни.
Още: Санкции на САЩ срещу Русия: Наказани са още китайски и европейски компании