Европейският съюз (ЕС) завежда дело срещу Великобритания в Съда на ЕС за нарушаване на правилата за свободно движение на гражданите на блока и членовете на техните семейства след Брекзит. Европейската комисия заяви, че смята, че „има няколко недостатъка“ в изпълнението на договорите от страна на Великобритания в края на 2020 г., предаде АФП. „Европейската комисия реши да сезира Съда на Европейския съюз срещу Обединеното кралство... за неспазване на правото на ЕС относно свободното движение на гражданите на ЕС и членовете на техните семейства в края на 2020 г.“, се казва в изявление на комисията.
Още: Ще има ли миграционно споразумение между ЕС и Лондон
Правните действия идват в момент, когато лейбъристкото правителство, избрано тази година, се опитва да „възстанови“ отношенията с Брюксел след години на напрежение след Брекзит по време на предишната администрация на консерваторите. Британският министър-председател Киър Стармър проведе разговори с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в Брюксел през октомври.
Още: Британците искат свободното движение в ЕС в замяна на достъп до единния пазар
Този месец финансовият министър Рейчъл Рийвс стана първият британски канцлер на хазната, участвал в среща на колеги от еврозоната след Брекзит. Делото беше заведено през май 2020 г., когато ЕС изпрати официално уведомително писмо до Великобритания с оплакване, че националното законодателство ограничава обхвата на бенефициерите на правото на ЕС за свободно движение. Въпреки обмена на мнения с Лондон, Комисията заяви, че „няколко елемента от оплакванията остават неудовлетворени, включително относно правата на работниците и правата на членовете на разширеното семейство“.
Снимка Getty Images
Още: Парламентът на Северна Ирландия удължи търговски споразумения за Брекзит
Това дава основание за предприемане на правни действия. Великобритания официално напуска ЕС на 31 януари 2020 г. Но по силата на „Споразумението за оттегляне“ гражданите на ЕС и членовете на техните семейства, които са се преместили във Великобритания преди края на 2020 г., получават като цяло същите права, които са имали преди Брекзит.
Още: Макрон: Всички европейски националисти са скрити привърженици на Брекзит