ЕП започва изслушването на еврокомисарите

29 септември 2014, 09:35 часа • 14045 | прочитания

От днес в Европарламента започват изслушванията на 27-те кандидатите за новата Еврокомисия и оттам вече се заканиха, че някои от тях ще бъдат подложени на тежки изпити.

Още: Огненият ад в Кочани взе още една жертва

Още: Най-близките до Тръмп бойкотират Путин, пратеникът на диктатора нацели слабото място на САЩ (ОБЗОР - ВИДЕО)

20 бивши премиери, вицепремиери и министри ще бъдат подложени на процедурата, която ще се проведе също на 30 септември, 1-2 и 6-7 октомври. Новата Еврокомисия трябва да пристъпи към задълженията си на 1 ноември, мандатът й е пет години.

Днес на препитването ще се явят четирима кандидати: сегашната еврокомисарка по вътрешна политика Сесилия Малмстрьом (Швеция), която поема търговията, малтийският министър на туризма Камерну Вела, който ще води екологията, морското дело и риболовството, еврокомисарят за защита правата на потребителите Невен Мимица (Хърватия), който ще се занимава с международното сътрудничество и развитието, и еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер (Германия), който в новия състав е предложен за комисар по въпросите на цифровата икономика и общество.

В четвъртък българският кандидат за еврокомисар Кристалина Георгиева ще се яви пред три комисии – по „Бюджети“, „Бюджетен контрол“, и „Правни въпроси“.

Още: Оперират отново Кейт Мидълтън, вижте подробности за състоянието ѝ

Още: Русия и Китай се хвалят: Близо сме да създадем оръжие "дроноубиец" (ВИДЕО)

Парламентарните комисии вече изпратиха въпросите на кандидатите, които трябваше да отговорят писмено до 26 септември. Във въпросника имаше по два общи въпроса за мандата на еврокомисаря и сътрудничеството с Европарламента, а също три въпроса от специализираната комисия. Тя трябва да оцени резултатите в рамките на 24 часа след препитването. Лидерите на парламентарните фракциите се съберат на 9 октомври, за да оценят резултатите от препитванията, а на 22 октомври съставът на Еврокомисията ще бъде гласуван в пленарна зала.

Въпреки че голяма част от решенията на Европарламента носи препоръчителен характер, финалното решение за бъдещия състав на Еврокомисията зависи от евродепутатите. В историята на Европарламента вече имаше случаи, когато депутатите отхвърляха кандидати в хода на изслушванията. През 2004 г. евродепутатите принудиха Италия да отзове кандидатурата на Роко Бутильоне, чийто мандат включваше гражданските свободи, заради изказванията му относно жените и хомосексуалистите. През 2010 г. българската кандидатка на комисарския пост за хуманитарната помощ Румяна Желева се провали на преслушването.

Още: Студенти призоваха Европа да се събуди за случващото се в Сърбия

Още: Русия напредва бавно със строежа на наследника на потопения крайцер "Москва" (ВИДЕО)

Eксперти твърдят, че в новия състав на Еврокомисията има няколко "проблемни кандидати". Според политическия анализатор Паул Иван от Центъра за европейска политика налице са два-трима кандидати, които ще имат сложни отношения с Европарламента.

Втората по сила фракцията на социалистите и демократите е обезпокоена от две кандидатури – на унгарския външен министър Тибор Наврачич за еврокомисар по образованието, културата, младежта и гражданството, а също на британския политик Джоната Хилс за еврокомисар по финансовата стабилност и пазара на ценни книжа. Смята се, че на Хил е даден пост, "където е необходима повече регулация, което може да не се съчетава с консервативния и либерален подход". Но според някои експерти депутатите ще предпочетат да провалят кандидата "от по-малко стратегическа държава." Според медиите унгарецът не устройва евродепутатите, защото е съюзник на премиера Виктор Орбан, когото Европарламентът неведнъж обвиняваше в натиск върху индивидуалните и медийната свободи.

Изслушванията са рискови и за предложения за еврокомисар по климата и енергетиката Мигел Каниете (Испания) "заради сексистките му изказвания". На евродепутатите може да не се хареса и чешката представителка Вера Юрова, предложена за еврокомисар по правосъдието, потребители и равенството на половете – по-рано тя бе обвинявана в корупция.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.04.25 - Русия е готова за още война, ако Тръмп се провали с мира

Още: Русия отново атакува Харков, има данни за пострадали деца (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес