Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП се договори за по-строги ограничения за използването на канцерогенни вещества

13 юли 2017, 11:11 часа • 1535 прочитания

Съветът на ЕС и преговарящият екип на ЕП, воден от Марита Улвског (С&Д, Швеция), заместник-председател на комисията по заетост, постигнаха предварително споразумение, което включва по-ниски „гранични стойности на професионална експозиция (ГСПЕ)“, т.е. максималните количества вредни вещества, на които могат да бъдат изложени работниците:

Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света

Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен

‒хром VI, който се използва в текстилни и други бои, материали за обработка на кожа и се получава при леене, заваряване или рязане на неръждаема стомана;

‒прах от твърда дървесина и винилхлориден мономер. Това съобщи информа.

В допълнение, по настояване на ЕП Европейската комисия трябва да изготви оценка на възможността за включването на токсични за репродукцията вещества в правилата на ЕС за защита от вредни вещества най-късно до първото тримесечие на 2019 г. Токсичните за репродукцията вещества представляват риск за работниците и от двата пола, както и за децата на жени, изложени на такива вещества по време на бременност.

Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб

Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.

Договорени гранични стойности

За хром VI гранична стойност от 0,010 мг/м3 ще бъде в сила през първите 5 години след датата на приложение в националното законодателство и след изтичане на този срок ще бъде понижена до 0,005 мг/м3. Изключение се прави за процесите на заваряване, плазмено рязане или подобни процеси, при които граничната стойност е 0,025 мг/м3 за първите 5 години и 0,005 мг/м3 след това.

За праха от твърда дървесина граничната стойност се определя на 3 мг/м3 в продължение на пет години след влизането в сила на директивата и след това се понижава до 2 мг/м3.

Мониторинг на здравето

Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож

Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)

Новите правила включват клауза, която предвижда лекар или орган, отговарящ за наблюдението на здравето на работниците в рамките на държавите членки, да може да изискат наблюдението на здравето на работника да бъде продължено след края на експозицията на вредни вещества толкова дълго, колкото счетат за необходимо, за да се гарантира здравето на засегнатия работник.

Следващи стъпки

Парламентът и Съветът ще гласуват проекта за директива след лятната пауза.

Основна информация

‒ През май 2016 г. Европейската комисия публикува предложение за изменение на правилата на ЕС за по-добра защита на работниците от излагане на канцерогени и мутагени на работното място. Важно е да се отбележи, че законодателният проект се стреми да определи гранични стойности, валидни за целия ЕС за 13 приоритетни канцерогена и мутагена. Предложението за законодателство добавя към списъка вещества, които са признати като такива извън ЕС, например кристален силициев прах.

‒ Раковите заболявания са сред основните причини за смъртни случаи, свързани с работата, в ЕС. Всяка година 53% от смъртните случаи, свързани с професионална дейност, се дължат на ракови заболявания, сравнено с 28% за сърдечносъдовите заболявания, и 6% за респираторните заболявания. Най-често срещаните типове ракови заболявания, свързани с професионалната дейност, са рак на белите дробове, мезотелиом (рак на плеврата, причинен от излагане на азбестови частици) и рак на пикочния мехур. Според Световната здравна организация (СЗО) всеки десети смъртен случай от рак на белите дробове е свързан с рисковете на работното място.

‒ Неотдавнашно проучване показва, че повече от 1% от работниците са изложени на токсични за репродукцията вещества, т.е. между 2 и 3 милиона работници могат да бъдат засегнати в ЕС. Настоящата законодателна защита срещу такива вещества е ограничена до общите разпоредби на директивата за химичните агенти, а европейското законодателство за бременни работнички не изисква превантивни мерки, преди служителката да е информирала работодателя за бременността си. Излагането на такива вещества може да намали мъжката или женската репродуктивност и причинява смърт или малформации на плода.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес