Европейският парламент прие две тясно съгласувани предложения относно избирателните права на гражданите на ЕС, пребиваващи в друга държава членка. Те касаят европейските и общинските избори.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Предишният доклад на Дамиан Бьозелагер (Зелените/ЕСА, Германия) беше приет с 500 гласа „за“, 143 „против“ и 9 „въздържал се“. Последният - от Йоахим Бруджински (ЕКР, Полша) - мина с 504 гласа „за“, 79 „против“ и 69 „въздържал се“, съобщиха от пресслужбата на ЕП.
Европарламентът призовава за премахване на така наречените разпоредби за „дерогация“, които позволяват на държава членка да ограничи избирателните права на гражданите на други държави от ЕС, когато те представляват повече от 20% от всички граждани на ЕС, пребиваващи на нейна територия. Трябва да бъде премахната и възможността за запазване на висши позиции в местното самоуправление за собствените си граждани, казват евродепутатите.
Освен това членовете на ЕП изискват задължителни правила относно:
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
- Системи за проактивно протичане на регистрацията на гласоподавателите, веднага след като гражданинът се регистрира като пребиваващ в друга държава от ЕС;
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
- Информация относно избирателните права и сроковете, които трябва да бъдат предложени на новорегистрирани лица, пребиваващи в ЕС, на официален език на ЕС, който те говорят;
- Прилагане на еднакви стандарти за всички граждани на ЕС (независимо дали са граждани на страната или от друга държава членка), които искат да се кандидатират за изборите.
Европейският парламент също така призовава държавите членки да улеснят уязвимите групи, включително хората с увреждания и психични заболявания, да упражняват избирателните си права. Евродепутатите защитават алтернативи на физическите бюлетини и личното гласуване - като например гласуване по пощата, предварително гласуване, прокси и онлайн гласуване.
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
Дамиан Бьозелагер коментира, че една от "красотите на ЕС" се крие в "свободата да се движим и да живеем навсякъде, но твърде често нашите политически права свършват на границата, което ни пречи да гласуваме на европейски или местни избори, където живеем". "Като член на общоевропейска партия се гордея, че Парламентът предложи солидни начини гласуването в ЕС и местните избори да стане по-европейско. Държавите от ЕС трябва да следват нашата водеща роля и да направят изборите ни по-достъпни и иновативни. Призовавам ги да направят това преди лятото", добави той.
Сега Съветът на ЕС трябва с единодушие да реши как да измени правилата след приключването на ролята на ЕП в процедурата на консултация.
Въз основа на данни от 2020 г., делът на гражданите на ЕС, които са граждани на друга държава членка, в общото население, което гласува, варира значително в отделните държави от блока. Люксембург с 40,4% заема първо място, докато Полша (0,09 %) е на последно. В Кипър, Ирландия, Белгия, Австрия и Малта тя варира между 7 и 14% от избирателите.
ОЩЕ: Няма военно решение за Украйна: Говори евродепутатът Петър Витанов