Европейският парламент за пръв път прие единни правила за защита на личната информация в Интернет.
Новите нормативни актове представляват реформи на закони, приети преди 20 години, в зората на онлайн епохата. Те допринасят за усилията на Европейската комисия по изграждане на единен дигитален пазар за 500-милионното население на ЕС, пишe AFP.
Според новите правила, всяка страна-членка ще може да глобява компании с до 4% от годишните им глобални приходи, ако нарушават европейските правила за защита на данните.
„Тези нови закони ще осигурят на всички европейски граждани фундаменталното право на защита на личните данни”, заяви зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс.
В текстовете, разработвани в последните 4 години, беше включено т.нар. „право да бъдеш забравен”, което се превърна в ябълка на раздора между Брюксел и компанията „Гугъл” (Google).
То гласи, че всеки интернет потребител може да пожелае информация, свързана с него, да бъде премахната от резултатите на интернет търсачките след определен период от време, посочва още БГНЕС.
Потребителите още ще могат да прехвърлят данните си към друг доставчик на услуги, както и да бъдат уведомявани, ако тяхна информация е обект на хакерска атака.
Новите правила целят и по-гладки отношения между потребителите, доставчиците на услуги и правоохранителните органи. Страните-членки ще трябва да въведат минимални стандарти, на базата на които полицията да има достъп до частна информация.
Държавите в ЕС имат 2 години да въведат общите правила в националните законодателства.