Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Екзотична идея: Защо Канада трябва да стане член на ЕС?

06 януари 2025, 13:33 часа • 1177 прочитания

Защо Канада трябва да стане член на Европейския съюз? Ето върху този въпрос ръзсъждава в своя анализ изданието The Economist в контекста на встъпването в длъжност на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп през януари тази година. Изданието коментира както плюсовете за Канада и Европейския съюз от едно такова екзотично на пръв поглед решение, но и пречките, които съществуват пред едно такова развитие на нещата. 

Изглежда вариантът се обмисля

Оказва се, че и Европа, и Канада може би обмислят надграждане на своите съюзи. Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом на 20 януари носи възможността за мита и националистически изблици. Напрежението нараства и от двете страни на Северния Атлантик. Страните от периферията на Европейския съюз преоценяват връзките си с алианса. Швейцария се съгласи на по-тясно сътрудничество и Исландия ще проведе референдум за присъединяване през 2027 г. Гренландия, която напусна ЕС през 1985 г., след като получи автономия от Дания, може да обмисли повторно присъединяване, като се има предвид манията на Тръмп за територията.

Но Канада има може би най-много причини за безпокойство. Тръмп провокира съседа си, като намекна, че ще стане 51-вият американски щат и нарече премиера й „губернатор Джъстин Трюдо“.

Длъжностни лица от Отава и столиците на ЕС обменят бележки за това как да се справят с поредния мандат на Тръмп. Решението на  проблемите и на двете страни е просто: ЕС трябва да покани Канада да стане негов 28-ми член, пише The Economist. ОЩЕ: Канада да е 51-вият щат на САЩ: Тръмп продължава да унижава премиера Джъстин Трюдо

Ползите за Европа

Не толкова простият аргумент за присъединяването на Канада към ЕС датира отпреди Тръмп. Накратко, Канада е обширна и богата на природни ресурси, но има сравнително малко население, докато ЕС е малък, пренаселен и беден на минерали. Разбира се, правилата на ЕС запазват членство за "европейските страни". Но въпреки продължаващата привързаност към духа на границата, канадците могат да се считат за почетни европейци.

Страната устоява на три вълни колонизатори от стария континент, започвайки с кратко нашествие на викингите. Подобно на европейците, канадците вярват, че пазарите работят, но трябва да бъдат смекчени от социалните държави. Техните правителства предлагат подобни предимства на гражданите: високи данъци, хаотична парламентарна политика (Канада може скоро да има нов „губернатор“, като се има предвид непопулярността на Трюдо) и висок стандарт на живот за почти всички. И двете страни търгуват открито, тревожат се за глобалното затопляне и не харесват оръжията, смъртното наказание и руската агресия. ОЩЕ: Тръмп поиска да контролира Гренландия, премиерът на страната реагира остро: Не се продава!

Европа обаче би спечелила повече от свързването си с Канада, отколкото от достъпа до стратегическите запаси от кленов сироп на Квебек. За европейците разширяването може да бъде представено чрез възможността техният съюз да утрои площта си, като добави само 40 милиона канадци към съществуващото население от 440 милиона. Гъстотата на населението на ЕС ще намалее от ниво, близко до това на Китай, до ниво, подобно на това на Съединените щати - ако приемем, че достатъчно гърци или белгийци доброволно изберат да живеят в доста студени условия. Европа също има недостиг на енергия, а Канада има много петрол, газ и водна енергия. Един богат нов член ще помогне на финансите на ЕС.

Франция, исторически сдържана по отношение на разширяването на ЕС, би приветствала възможността да приеме нов френскоговорящ член - въпреки че може да се задоволи с присъединяването само на франкофонски Квебек, който отново обмисля отделяне. Приветстването на крал Чарлз III, държавен глава на Канада, на срещи на ЕС би зарадвало онези, които все още скърбят за Брекзит. Европейците могат да се научат от Канада как да улесняват имиграцията по начин, който населението приема, а не просто толерира, въпреки че неотдавнашната жилищна криза донякъде подкопа този консенсус. Приобщаващите отношения на Канада с местното население, поне през последните десетилетия, биха могли да послужат като модел за европейците (въпреки че първите нации на Канада може с право да възразят срещу по-близките връзки с бившите колонизатори). Връзките на Канада с Тихия океан, отчасти благодарение на големия приток на мигранти от Азия, биха допълнили регионалния фокус на Европа. Еврото би изглеждало много по-глобално, ако беше прието във Ванкувър.

Пречките

За съжаление Европа все още настоява, че ЕС е за европейците. Канада не би била склонна да се присъедини към митнически съюз, който би застрашил нейните жизненоважни търговски връзки с Америка. О, добре. Ако Канада и ЕС останат само геополитически мисловен експеримент, това не изключва все по-близки отношения, отбелязва The Economist.

Канада вече участва в няколко европейски програми, като военна мобилност и изследване на космоса. Може да се направи повече, тъй като канадският газ не може да достигне бреговете на ЕС поради липса на транспортна инфраструктура за LNG.

Търговското споразумение между Канада и ЕС, което влезе в сила през 2017 г., е най-амбициозното в рамките на блока, но остава във висящо приложение, тъй като десет държави от ЕС все още не са ратифицирали най-мащабните мерки.  

Вместо да обмислят включването на Канада в клуба, европейците биха могли най-накрая да завършат това споразумение. ОЩЕ: Тръмп саркастично покани Канада и Мексико да станат американски щати

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес