Британската полиция съобщи за двама мъже, задържани на лондонското летище "Хийтроу", които са заподозрени в заговор за извършване на действия в нарушение на обществения ред с помощта на дронове, предаде Спутник.
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Полицията твърди, че в района около "Хийтроу" е въведена 48-часова заповед за отцепване на района, тъй като протестиращите срещу изменението на климата заплашват да активират дронове с цел ограничение на полетите.
Според говорител на лондонското летище, няма нарушение на летищните операции.
За готвената акция се разбра още миналия месец, когато екоактивистите от групировката "Пауза за Хийтроу" заявиха, че имат намерение да предизвикат спиране на полетите на най-голямото летище в Европа, за да окажат натиск върху правителството да вземе по-строги мерки за намаляване на въглеродните емисии.
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
Те са и против плановете за изграждане на трета писта на летището.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Земетресение разлюля Исландия
Още: Зеленски ще обсъди с няколко държави разполагането на военен контингент в Украйна
От управата на Хийтроу казаха, че ще се постараят летището да функционира нормално, докато протестиращите от групировката пускат незаконно своите дронове във въздуха в радиус от 5 км около летището.
От "Пауза за Хийтроу" на свой ред казаха, че ще пускат своите мини самолетчета преди началото на работата на аерогарата утре, ще известят властите за действията си и спокойно ще очакват да бъдат арестувани.
"Идеята е да започнем нашата акция преди началото на полетите, защото нямаме намерение да пускаме дронове, когато вече има самолети във въздуха", каза Линда Дейвидсън от екоактивистите.
Още: Германия конфискува 40 млн. долара на Русия под формата на петролен танкер
Още: Джей Ди Ванс отива при Мелони за Великден