ЕК завежда дело срещу Унгария в Съда на ЕС заради спорния закон за финансираните от чужбина неправителствени организации. Това е третата стъпка от наказателната процедура срещу Будапеща след официалното уведомително писмо, изпратено от Комисията на 14 юли, и издаденото мотивирано становище от 4 октомври.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Комисията реши да предприеме съдебни действия срещу Унгария заради неспазване на задълженията, произтичащи от разпоредбите на Договора за свободното движение на капитали, заради разпоредби в Закона за неправителствените организации, които индиректно дискриминират и непропорционално ограничават даренията за граждански и обществени организации от чужбина. Тези разпоредби, които се прилагат по отношение на чуждестранния източник на капитала, поставят редица административни формалности и тежести върху неговия получател и могат да имат стигматизиращ ефект както спрямополучателите, така и спрямо донорите. По този начин хора могат да бъдат разубедени да правят дарения от чужбина на организации на гражданското общество в Унгария. Свободното движение на капитали е една от четирите основни свободи на единния европейски пазар, припомнят от ЕК.
В допълнение към тези опасения Комисията също така счита, че Унгария нарушава правото на свобода на сдружаване и правото на защита на личния живот и личните данни, залегнали в Хартата на основните права на Европейския съюз, във връзка с Разпоредбите на Договора за ЕС относно свободното движение на капитали.
Унгария отговори на официалното уведомително писмо на Комисията на 14 август и 7 септември. След като внимателно анализира обясненията, представени от Унгария, ЕК заключи, че нейните сериозни опасения не са били разгледани и така е издадено мотивирано становище.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Унгария получи 1 месец да предприеме необходимите мерки, за да спази това мотивирано становище. Унгарските органи не отговориха на мотивираното становище в рамките на крайния срок, като страната и досега не е променила или отменила оспорваните разпоредби на закона за неправителствените организации в съответствие със законодателството на ЕС. Поради това Комисията реши да отнесе делото в Съда съгласно член 258 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
През лятото унгарският парламент прие оспорвания закон, засилващ държавния контрол над неправителствените организации, финансирани от чужбина. Законопроектът, внесен от премиера Виктор Орбан, беше насочен главно срещу организациите, подкрепяни от американския милиардер с унгарски произход Джордж Сорос. Текстът предвижда неправителствените организации, които използват чуждестранно финансиране, надвишаващо 24 000 евро годишно, да се наричат "организации с финансиране от чужбина". Правителството твърди, че с този закон иска да гарантира по-голяма прозрачност.
Освен това, ЕК отделно завежда дело срещу Унгария и заради унгарския закон за висшето образование. Той пак беше насочен срещу Джордж Сорос - заради създадения и финансиран от него Централноевропейски университет. Брюксел счита, че е незаконно да се пречи на свободата на образователните институции да се установяват навсякъде в ЕС и свободата да се прави бизнес навсякъде в ЕС. Припомняме, че Будапеща реши, че университетите, които издават дипломи в Унгария, ще запазят разрешителните си, ако имат инфраструктура, включваща университетски градчета, и ако предлагат изучаване на същите дисциплини в държавата, която ги финансира. Централноевропейският университет се финансира от САЩ, но не развива академична дейност на американска територия.