Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК: Страните от ЕС нямат право да водят паралелни преговори с доставчици на ваксини

08 януари 2021, 12:22 часа • 2298 прочитания

"Страните от ЕС нямат право да водят паралелни преговори с шестте западни компании - доставчици на ваксини от списъка на ЕС и да сключват паралелни споразумения с тях за допълнителни доставки, всичко трябва да се прави само през Брюксел." Това заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на пресконференция в Брюксел, предава ТАСС.

Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече

По думите й "никой не може да води паралелни преговори или да се договаря за паралелни доставки. Разбрахме се да преговаряме с (шест западни) доставчици само заедно, в знак на солидарност с всичките 27 държави (от името на ЕС тези договори се сключват от Европейската комисия)".

В коментар за правото на страните от ЕС паралелно да купуват руската инжекция "Спутник V", която не влиза в списъка на ЕК, Фон дер Лайен подчерта, че тази ваксина първо трябва да бъде "напълно сертифицирана в ЕС“.

Междувременно стана ясно, че Европейската комисия (ЕК)  е разширила договора си с Pfizer от 300 милиона на 600 милиона дози коронавирусна ваксина, като се очаква доставката на допълнителните дози да започне в края на 2021 година.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Европейската комисия предложи на държавите-членки на ЕС да закупят допълнителни 200 милиона дози от ваксината срещу COVID-19, произведена от BioNTech и Pfizer, с възможност за закупуване на още 100 милиона дози.

Това ще позволи на ЕС да закупи общо до 600 милиона дози от тази ваксина, която вече се използва в целия ЕС. Допълнителните дози ще бъдат доставени през второто тримесечие на 2021 г.

ЕС осигури широк набор от ваксини с различни технологии. Комисията договори до 2,3 милиарда дози от най-обещаващите потенциални ваксини за Европа и съседните ѝ държави. Освен ваксината на BioNTech-Pfizer, на 6 януари 2021 г. беше разрешена втора ваксина, произведена от Moderna. Очаква се скоро да бъдат одобрени и други ваксини. Този портфейл от ваксини ще даде възможност на ЕС не само да покрие нуждите на цялото си население, но и да достави ваксини на съседните държави.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес