"Страните от ЕС нямат право да водят паралелни преговори с шестте западни компании - доставчици на ваксини от списъка на ЕС и да сключват паралелни споразумения с тях за допълнителни доставки, всичко трябва да се прави само през Брюксел." Това заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на пресконференция в Брюксел, предава ТАСС.
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
По думите й "никой не може да води паралелни преговори или да се договаря за паралелни доставки. Разбрахме се да преговаряме с (шест западни) доставчици само заедно, в знак на солидарност с всичките 27 държави (от името на ЕС тези договори се сключват от Европейската комисия)".
В коментар за правото на страните от ЕС паралелно да купуват руската инжекция "Спутник V", която не влиза в списъка на ЕК, Фон дер Лайен подчерта, че тази ваксина първо трябва да бъде "напълно сертифицирана в ЕС“.
Междувременно стана ясно, че Европейската комисия (ЕК) е разширила договора си с Pfizer от 300 милиона на 600 милиона дози коронавирусна ваксина, като се очаква доставката на допълнителните дози да започне в края на 2021 година.
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Европейската комисия предложи на държавите-членки на ЕС да закупят допълнителни 200 милиона дози от ваксината срещу COVID-19, произведена от BioNTech и Pfizer, с възможност за закупуване на още 100 милиона дози.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
Това ще позволи на ЕС да закупи общо до 600 милиона дози от тази ваксина, която вече се използва в целия ЕС. Допълнителните дози ще бъдат доставени през второто тримесечие на 2021 г.
ЕС осигури широк набор от ваксини с различни технологии. Комисията договори до 2,3 милиарда дози от най-обещаващите потенциални ваксини за Европа и съседните ѝ държави. Освен ваксината на BioNTech-Pfizer, на 6 януари 2021 г. беше разрешена втора ваксина, произведена от Moderna. Очаква се скоро да бъдат одобрени и други ваксини. Този портфейл от ваксини ще даде възможност на ЕС не само да покрие нуждите на цялото си население, но и да достави ваксини на съседните държави.