ЕК разреши на 10 страни да въведат данък върху финансовите транзакции

23 октомври 2012, 15:47 часа • 2850 | прочитания

Европейската комисия прие предложение, позволяващо на 10 европейски държави, сред които Франция, Германия, Италия и Испания, да въведат данък върху финансовите транзакции.

Още: Масово прекъсване на тока: Засегнати са поне две държави в Европа (ВИДЕО)

Още: Германия с нови министри: Силен поддръжник на Украйна начело на МВнР

Това е важен етап във връзка със засиленото сътрудничество по въпроса, тъй като 27-те не успяха да се споразумеят за въвеждането на подобен данък на равнище ЕС като цяло. Комисията констатира, че са спазени всички законови условия, така че да се разреши на тези десет страни да продължат напред и увери, че данъкът няма да навреди на функционирането на единния европейски пазар.

Сега 27-те трябва да дадат съгласието си с квалифицирано мнозинство и парламентът трябва да даде зелена светлина. Комисията се надява да получи двойното съгласие до края на годината. Еврокомисарят по въпросите на данъчното облагане, митническия съюз и борбата с измамите Алгирдас Шемета ще направи след това подробно предложение, свързано с размера на данъка, въз основа на предложение, направено от Комисията миналата година. То се натъкна на противопоставяне от някои страни като Великобритания, Швеция и Полша, които са разтревожени от възможно изтичане на капитали към други страни извън Европа.

Представеното от Комисията предложение през септември м. г. предвиждаше облагане с данък на всички транзакции, извършени между финансовите институции (банки, борси, инвестиционни дружества, застрахователни компании, хедж фондове). Обмена на акции и облигации ще бъде облаган с данък от 0,1%, а произтичащите от тях договори - с данък от 0,01%.

Още: Земетресение разлюля Албания и Северна Македония

Още: Вигенин: Разширяването на ЕС може да предотврати дестабилизация на Балканите

Данъкът ще се прилага, когато поне едно от финансовите учреждения, участващи в транзакцията, се намира в ЕС, дори самата транзакция да се извършва извън съюза. Десетте страни, изпратили писмо до Комисията, в което изразяват намерението си да създадат засилено сътрудничество по въпроса, са Германия, Франция, Австрия, Белгия, Португалия, Словения, Гърция, Италия, Испания и Словакия. Естония също изрази намерение да участва, но Комисията не е получила писмо от страната днес.

Ако 27-те държави-членки се бяха включили, приходите от данъка щяха да са в порядъка на 57 милиарда евро на година, сочат изчисленията на Комисията.

Още: Путин обяви ново примирие в Украйна - този път по-дълго

Още: Принц Хари изпитва ужас от Меган Маркъл и разпад на брака

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес