Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК препоръча Украйна и Молдова да станат кандидати за ЕС, но отхвърли Грузия

17 юни 2022, 13:36 часа • 1992 прочитания

Европейската комисия официално препоръча Украйна да получи статут на кандидат за членство в Европейския съюз. Финалното решение обаче трябва да бъде взето единодушно от държавните и правителствените ръководители на 27-те страни членки. Очаква се становището на Европейския съвет да бъде дадено следващата седмица.

Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света

Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен

Молдова може да получи същия статут, но ЕК не препоръча той да бъде даден на Грузия.

Връчването на статут на кандидат е първата формална стъпка в дългия и сложен процес на присъединяване към ЕС, който по принцип отнема повече от десетилетие.

"Това, разбира се, става при условие че страната (б.а. - Украйна) ще извърши още редица важни реформи", заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен на пресконференция в петък. Така тя потвърди очакваната информация, че Комисията ще иска от Киев да изпълни условия, свързани с принципа на върховенството на закона, правосъдието и борбата с корупцията.

Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун

Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)

Страните членки на блока са разделени в позициите си дали Украйна трябва да получи статут на кандидат за ЕС. Португалия и Нидерландия (която настоява за "строг подход" към Киев) са най-явните критици на това решение, докато Полша, Литва, Латвия и Естония го подкрепят. В техния лагер премина и Дания - първоначално страната изглеждаше против, но външният им министър даде гаранции, че Киев ще получи подкрепа от Копенхаген. Франция и Германия са критикувани, че не заемат ясна позиция.

Според поддръжниците на статута на кандидат за Киев - това ще позволи на украинските лидери да покажат, че страната им има светло бъдеще след края на войната. В същото време ще започне интегрирането на държавата в блока, който ще финансира голяма част от възстановяването ѝ, ще отпрати и ясно послание към Владимир Путин. Евролидерите, които се противопоставят, изтъкват тезата, че в нормални времена Украйна не изпълнява изискванията за начало на преговорите за членство. Освен това цитират забавянето на същите тези преговори със Северна Македония и Албания.

Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож

Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)

„Според ЕК Украйна ясно демонстрира стремежа и решимостта си да спазва европейските ценности и стандарти", заяви Фон дер Лайен, като добави, че страната вече е въвела около 70% от правилата, стандартите и нормите на ЕС. „Важната работа обаче предстои – по отношение на върховенството на закона, олигарсите, борбата с корупцията и фундаменталните права. Напредъкът зависи изцяло от Украйна“.

"Всички знаем, че украинците са готови да умрат за европейската перспектива", добави тя. "Искаме те да изживеят заедно с нас европейската мечта“.

Въпреки това препоръката на Комисията е предимно технически и бюрократичен документ, в който се разглежда годността на страната да кандидатства за членство в ЕС въз основа на голям брой изисквания, известни като "критериите от Копенхаген". Те се отнасят до управлението, правосъдието и икономиката.

Украинският президент Володимир Зеленски приветства "историческото решение" и заяви, че то доближава Киев "до победата" във войната с Русия. Той се надява на положителна развръзка по темата на предстоящия Европейски съвет.

Що се отнася до Молдова, ЕК препоръча и тя да получи статут на кандидат, но само ако извърши определени реформи. Фон дер Лайен призна, че страната вече показва, че може да ги изпълни, бори се с корупцията и е тръгнала „по европейския път“. „Все още ѝ предстои дълъг път, но ние вярваме, че има потенциала да изпълни критериите“, добави председателят на Комисията.

„Грузия трябва да действа заедно политически, за да създаде ясен път напред към структурна реформа и към ЕС. Така че препоръчваме Грузия да получи статут за европейска перспектива (б.а. - едно ниво по-ниско от кандидат за членство), но да се върне отново, когато изпълни серия от условия, преди да получи статут на кандидат“, заяви Фон дер Лайен.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес