Преговорите между Сърбия и Косово под егидата на ЕС са насочени към нормализиране на отношенията, официалното признаване на Косово и интеграцията на двете страни в Евросъюза. Това заяви по време на днешния брифинг говорителят на ЕК Петер Стано, цитиран от ТАСС.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
На теория всяка държава може да подаде заявление за встъпване в ЕС. На практика Европейският съюз приема и работи със заявленията само на онези държави, които отговарят на редица критерии, един от които е фактът на нейното юридическо признаване съществуване от стана на всички. ЕС се занимава с преговориге между Сърбия и Косово, които са насочени именно към това – нормализиране на отношенията между тях и бъдещата им европейска интеграция. Европейската интеграция означава членство в ЕС, което предполага пълно регулиране на отношенията с всички съседи, уточни Стано.
Дипломатът подчерта, че Европейският съюз не налага на Сърбия и Косово никакви форма на такова споразумение, но то следва да бъде „всеобхватно и правно обвързващо“.
Към настоящия момент 5 от 27-те държави в ЕС не са признали суверенитета на Косово: Испания, Гърция, Кипър, Словакия и Румъния. Всяка от тях има собствени исторически и териториални съображения по този въпрос. За Испания признаването би могло да създаде опасен прецедент във връзка с Каталуния, Гърция и Кипър се опасяват признаването на Косово да не послужи за легитимиране на Севернокипърската турска република, чието съществуване е признато единствено от Турция.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
В случай, че бъде признат от Белград, Косово има шанс да получи статут на кандидат за прием в ЕС. Според Брюксел, това ще отвори пътя за признаването му и от другите държави от ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Въпреки че Европейският съюз не го обявява гласно, дипломатически източници от Белгия твърдят, че Сърбия няма да бъде приета в общността, докато не признае независимостта на Косово.