Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи пореден кръг от санкции срещу Русия - осми подред, който ще представи на 27-те държави членки.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Today, we are proposing a new package of biting sanctions against Russia.
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) September 28, 2022
Our resolve is unshaken.
🔴 Press point with President @vonderleyen and HR/VP @JosepBorrellF#StandWithUkraine https://t.co/GHgTQCecwP
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
"Миналата седмица Русия ескалира инвазията в Украйна до съвсем ново ниво чрез мобилизация и фиктивни референдуми, които са незаконен опит за заграбване на земя и промяна на международните граници със сила", обяви тя на брифинг в Брюксел днес, 28 септември. "Мобилизацията и ядрената заплаха на Путин са още една стъпка по пътя към ескалацията. Не приемаме фалшивите референдуми и какъвто и да е вид анексиране на украински територии".
ЕС е "решен да накара Кремъл да си плати" с нов пакет от санкции срещу Москва, каза още Фон дер Лайен.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Председателят на ЕК обяви планове за по-нататъшно ограничаване на търговията, за да се изолира и ограничи още повече икономиката на Русия. Фон дер Лайен предложи нова мащабна забрана за внос на руски продукти, която ще държи Москва извън европейския пазар и ще лиши Русия от допълнителни 7 млрд. евро приходи.
ЕС ще разшири списъка на продуктите, които не могат да бъдат изнасяни за Русия, особено по отношение на авиационни продукти, електронни компоненти и химически вещества. Това ще отслаби способността на Владимир Путин да модернизира военната база на Русия.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Фон дер Лайен каза също, че съгласно пакета санкции на гражданите на ЕС ще бъде забранено да участват в управителните органи на руски държавни предприятия. "Русия не трябва да се възползва от знанията и опита на ЕС", заяви председателят на Комисията.
„Вече забранихме вноса на руски петрол по море от 5 декември за ЕС, но има държави, които още се нуждаят от руския петрол. Г-7 се договори да наложи таван на цените на руския петрол за трети страни. Той ще намали приходите на Русия. В нашия пакет от днес поставяме юридическата основа за този ценови таван", обяви Фон дер Лайен.
ЕК засилва и избягването на санкции с нова категория, в която ще влизат лица, заобикалящи наказателните мерки. Ако купуват стоки в ЕС, изнасят ги в трети страни и после в Русия, това ще е нарушение на санкциите на блока и тези лица ще бъдат добавени в специални списъци, каза Фон дер Лайен.
Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел се изказа след нея, като изложи нови санкции, насочени към отделни лица. Той заяви, че има повече от 1300 души или образувания, които ще бъдат засегнати от новите мерки, включително олигарси, висши военни служители и други лица, отговорни за "подкопаването на украинската териториална цялост".
Борел заяви, че те са били въведени в отговор на "провокациите", а именно руската мобилизация и фалшивите референдуми в Украйна.
Той каза, че тези "ограничителни мерки" ще бъдат насочени срещу лицата, които подкрепят, улесняват или се възползват от инвазията, както и срещу лицата, участващи в окупацията и незаконното анексиране на украинска територия.
Очаква се пълният списък с новите предложени санкции от ЕК да бъде публикуван в сайта на изпълнителния орган на ЕС. За да бъдат приети, наказателните мерки срещу Русия трябва да бъдат одобрени с единодушие от страните членки.