Европа трябва да наложи таван на цените на руския газ, доставян по тръбопроводи. Това обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в петък. Според нея по този начин блокът ще отвърне на опитите на руския президент Владимир Путин да манипулира европейския енергиен пазар.
Още: ЕС иска бързо и независимо разследване на самолетната катастрофа
Още: Зеленски: Путин е наредил на Фицо да отвори втори енергиен фронт срещу Украйна
Фон дер Лайен призова и да се предприемат мерки за намаляване на неочакваните печалби, които доставчиците на електроенергия са реализирали в резултат на газовата криза, като средствата да се използват за подпомагане на уязвими граждани и предприятия.
❗️The President of the European Commission, Ursula von der Leyen, said that the time has come to impose price restrictions on pipeline gas supplied from #Russia to #Europe.
— NEXTA (@nexta_tv) September 2, 2022
The EC will take this initiative in the near future. pic.twitter.com/XQzZ0Zvinn
Още: 20 г. присъда, ако организираш бунт срещу Путин
Още: Взрив унищожи руски товарни вагони в Московска област (ВИДЕО)
"Твърдо съм убедена, че е време за ограничаване на цените на руския газ по тръбопроводите за Европа", заяви фон дер Лайен пред репортери в кулоарите след среща с германски консервативни депутати в град Мюрнау, предаде „Ройтерс“.
"На европейско равнище може да бъде предложен таван на цената на газа, а също така има правно основание за временно намаляване на печалбите като спешна мярка по време на криза", добави тя.
Още: Сирски: Загубите на Русия през 2024 г. надхвърлят 420 000 души личен състав
На настоящия пазар на електроенергия в ЕС производителите продават енергията си на цена, определена от последната електроцентрала, която е необходима за задоволяване на търсенето - често става въпрос за газова централа, което означава, че скокът на цените на газа доведе до повишаване на цената на електроенергията.
В целия този контекст Русия намали драстично количествата на синьо гориво към Европа – и по „Северен поток“, който сега е спрян за 3 дни заради ремонт, и към Франция през последните дни. Страните членки опитват да си гарантират алтернативни източници и да запълнят хранилищата си, така че да имат достатъчно газ за зимата.
Още: Украйна удари руски склад за "Шахед"-и
Още: Австрия купува италиански изтребители
На 9 септември енергийните министри на държавите от ЕС ще се срещнат, за да обсъдят каква ще е реакцията им срещу повишаването на цените. Пет дни по-късно Фон дер Лайен ще представи идеите на Комисията за спешни мерки на ЕС за справяне със скока на цените, съобщи в четвъртък високопоставен служител на ЕК.
Изявлението на Фон дер Лайен идва в деня, в който Групата на седемте Г-7 реши да наложи таван върху цените на руския петрол като мярка срещу Владимир Путин. От Москва веднага излязоха с реакция. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза в интервю за CNN, че ако лидерите на развитите западни икономики решат да предприемат този ход, това ще доведе до „значителна дестабилизация на петролните пазари“.
ОЩЕ: Русия спира да доставя нефт на страни, които налагат таван на цените му
Песков потвърди, че Русия няма да търгува с петрол с държавите, които ще се присъединят към тези ограничения. "Страните, които се присъединят към потенциалния ценови таван, няма да бъдат сред получателите на руски петрол", каза той и добави, че вместо това руският петрол ще се насочи към "алтернативни направления".
Говорителят на Путин отказа да назове алтернативните партньори, с които Москва планира да търгува, но заяви, че "те са по-многобройни от преди".
ОЩЕ: Путин пак отложи пълното превземане на Донбас, казват украинците