Планираната реформа на корпоративното данъчно облагане в ЕС ще замени националните правила за данъчно облагане на предприятията, заяви днес комисарят на ЕС по въпросите на икономиката Паоло Джентилони, цитиран от БГНЕС.
Още: Зеленски: Има данни, че Русия е използвала севернокорейска ракета за удара по Киев (СНИМКИ)
Още: Русия атакува Харков, дрон изпепели храм в Белгородска област (ВИДЕО)
"Рамката за подоходно облагане на бизнеса в Европа (BEFIT) ще замени националните системи за корпоративно данъчно облагане за дружествата, попадащи в обхвата, като по този начин ще намали разходите за спазване на изискванията, както и пречките пред трансграничните инвестиции", каза той по време на събитие на ЕС.
Тя ще се основава на глобалното споразумение за двукомпонентен корпоративен данък, което беше договорено от над 130 държави през 2021 г. и се състои в преразпределение на облагаемите печалби (известно като Първи стълб) и в минимална основа за корпоративен данък от 15% (известна като Втори стълб). Освен това ЕС се бори да ратифицира Втория стълб заради последвалото вето първо от Полша, а сега и от Унгария.
Но тази рамка "ще отиде и по-далеч", каза Джентилони. Тя ще има "ключови характеристики на опростена обща данъчна основа и разпределение на облагаемите печалби между държавите членки", като по този начин ще се ограничат данъчните политики в рамките на блока, чрез които държавите се стремят да привличат предприятия, примамвайки ги с благоприятни данъчни режими.
Още: Великобритания се отказва от идеята да изпрати миротворци в Украйна?
Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия
Понастоящем реформата е планирана за второто тримесечие на 2023 г., съгласно работната програма на Комисията. Обществената консултация ще продължи до 26 януари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 25.04.25 - Колко руски военни са изчезнали на фронта?
Още: Украински министър разкри ще има ли сделка за редките минерали тази седмица
Данъчните инициативи винаги са сложни, тъй като изискват съгласието на всички 27 държави от ЕС, подчертава Политико.