Планираната реформа на корпоративното данъчно облагане в ЕС ще замени националните правила за данъчно облагане на предприятията, заяви днес комисарят на ЕС по въпросите на икономиката Паоло Джентилони, цитиран от БГНЕС.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
"Рамката за подоходно облагане на бизнеса в Европа (BEFIT) ще замени националните системи за корпоративно данъчно облагане за дружествата, попадащи в обхвата, като по този начин ще намали разходите за спазване на изискванията, както и пречките пред трансграничните инвестиции", каза той по време на събитие на ЕС.
Тя ще се основава на глобалното споразумение за двукомпонентен корпоративен данък, което беше договорено от над 130 държави през 2021 г. и се състои в преразпределение на облагаемите печалби (известно като Първи стълб) и в минимална основа за корпоративен данък от 15% (известна като Втори стълб). Освен това ЕС се бори да ратифицира Втория стълб заради последвалото вето първо от Полша, а сега и от Унгария.
Но тази рамка "ще отиде и по-далеч", каза Джентилони. Тя ще има "ключови характеристики на опростена обща данъчна основа и разпределение на облагаемите печалби между държавите членки", като по този начин ще се ограничат данъчните политики в рамките на блока, чрез които държавите се стремят да привличат предприятия, примамвайки ги с благоприятни данъчни режими.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Понастоящем реформата е планирана за второто тримесечие на 2023 г., съгласно работната програма на Комисията. Обществената консултация ще продължи до 26 януари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Данъчните инициативи винаги са сложни, тъй като изискват съгласието на всички 27 държави от ЕС, подчертава Политико.