ЕК одобри "Ремдесивир" срещу COVID-19 за употреба в ЕС

03 юли 2020, 13:58 часа • 2901 | прочитания

Европейската комисия обяви днес, че дава предварително разрешение за употребата на лекарството "ремдесивир" в ЕС за третиране срещу COVID-19, предаде ДПА, цитирана от БГНЕС.

Още: Русия атакува Одеса с дронове (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.04.25 - Провалят ли се германските танкове в Украйна?

Това е първият препарат за лечение на болестта, за който се издава позволение за употреба в Европа, се отбелязва в съобщение на комисията. Уточнява се, че издаването на разрешение е извършено по бърза процедура, след препоръка на Европейската агенция по лекарствата и със съгласието на европейските държави.

"Днешното разрешение за първото лекарство срещу COVID-19 е важна стъпка напред в борбата срещу този вирус", заяви в изявление еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис.

"Ние даваме това разрешение по-малко от месец след подаването на заявлението, което показва ясно решението на ЕС да реагира бързо, когато се появят нови лечения", каза тя.

Още: 63-та бригада от украинската армия търси татуисти и масажисти

Още: Американски конгресмен изпрати от фронта лично послание до Путин (ВИДЕА)

В края на юни Европейската агенция по лекарствата препоръча условно разрешаване на продажбата на ремдесивир /remdesivir/ като първо лекарство за пациентите с COVID-19 в Европа. Тя заяви, че оценката й се основава главно на данни от проучване, спонсорирано от Националния институт по алергия и инфекциозни болести на САЩ (NIAID). Препаратът вече е одобрен за използване при тежко болни пациенти в САЩ от 1 май, последваха го Индия, Южна Корея и Япония. Агенцията препоръчва лекарството за възрастни и деца над 12 години.

Поне две големи американски проучвания показват, че „Ремдесивир“ може да намали продължителността на болничния престой на пациенти с COVID-19. Изследване, публикувано във водещото списание „New England Journal of Medicine“ през май, показа, че третирането с "Ремдесивир“ ускорява възстановяването на пациенти. Средно то намалява болничния престой на пациентите от 15 дни на 11.

Европейската комисията вчера съобщи, че преговаря с различни производители, сред които и компанията от САЩ "Гилиъд" (Gilead Sciences), за доставка на препарата. Предвижда се доставените количества да бъдат съобразени с броя на постъпилите в болница в ЕС с COVID-19.

По-рано тази седмица бе съобщено, че САЩ изкупуват всички налични количества по света от този препарат. В САЩ курсът на лечение струва 5080 долара. Съществуват генерични лекарства със сходни качества, произвеждани в Азия за под 100 щатски долара за доза.

Още: Най-видната пропагандистка на Путин тръгна да се бие в Украйна, но почти (ВИДЕО)

Още: Разярен бик разби оградата и нападна множество хора (ВИДЕО)

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес