За икономическото възстановяване на Европа от ключово значение ще бъде да се постави фокус върху намаляването на различията, заяви еврокомисарят по труда и социалните въпроси Никола Шмит по повод последния доклад на ЕК за заетостта и социалното положение в ЕС.
Тази година докладът е изготвен под знака на пандемията от коронавирус, щетите от която ще бъдат отстранени най-ефективно, ако държавите-членки на ЕС използват в максимална степен решенията на цифровия и екологичен преход.
Икономическото възстановяване трябва да бъде приобщаващо, справедливо и устойчиво, което ще засили социалната устойчивост на европейските общества.
Това означава в центъра на усилията да бъде поставен човекът. За да се гарантира устойчивост, солидарност и сближаване, отговорът на ЕС трябва да се съсредоточи предимно върху заетостта, намаляването на неравенството и предоставянето на равни възможности, подчерта еврокомисарят.
Пандемията от коронавирус застрашава постигнатия досега социален напредък, тъй като икономическият шок е по-голям от кризата през 2008 г., а най-силно засегнати са най-уязвимите части на обществото.
Европейската комисия констатира, че въвеждането на минимално заплащане има положително влияние и настоява за подобряване на социалната еднаквост, както и инвестиране в социални мерки заедно с екологичния преход.
Необходими са мерки за временно социално обезпечаване за безработица, за да се облекчат последиците от кризата. Естествено, колективните договори и социалният диалог имат положителен ефект върху справедливостта на работното място, подобряването на приходите и на условията на труд.