Европейската комисия предлага да бъдат орязани 7,5 млрд. евро от еврофондовете за Унгария. Това обяви днес еврокомисарят за бюджета Йоханес Хан.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Причина са постоянните нарушения на върховенството на закона от страна на властите в Будапеща.
Сумата представлява две трети от парите по три оперативни програми по кохезионната политика.
Мярката може да бъде одобрена с квалифицирано мнозинство от Съвета на ЕС в срок от един месец. Това прави 55 на сто от страните членки (15 от 27), в които живее две трети от населението на Съюза (150 милиона души).
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Нарушенията на върховенството на закона са предизвикани от следните нарушения:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
1. Нередности при възлагането на общ поръчки;
2. Конфликти на интереси;
3. Неефективни разследвания по случаи, свързани със злоупотреби с еврофондове, и недостатъци на антикорупционната рамка.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Предложението бе направено на заседание на Колегиума на комисарите в Брюксел, което по изключение се проведе в неделя. Решението е взето единодушно от всички 27 членове на ЕК, изтъкна Йоханес Хан.
Процедурата се задейства за първи път след влизането в сила на 1 януари 2021 г. на новите правила, въведени от ЕС. Те обвързват бюджетните разходи с върховенството на закона в страните членки.
Това, което предлага Комисията, са мерки за защита на бюджета и финансовите интереси на ЕС срещу нарушаването на принципите на върховенството на закона в Унгария.
Брюксел дава шанс на Будапеща
Стъпката е предприета въз основа на интензивния диалог между Брюксел и Будапеща през последните месеци. Те доведоха до това, че Унгария предложи серия оздравителни мерки във връзка със сериозното безпокойство на ЕК.
"Все пак Унгария предприе ангажименти в правилна посока. Приветстваме това, макар да е на късен етап", отбеляза Хан.
Даде за пример създаването на нов орган за прозрачност с широки правомощия, на работна група за борба с корупцията със силно участие на експерти от НПО, промяна на Наказателния кодекс, позволяваща преразглеждане на прокурорски заповеди, промени в начина на възлагане на обществени поръчки, на системата за декларации на министри, държавни секретари и депутати
На за да реши дали тези мерки са адекватни, ЕК трябваше да проучи дали те ще сложи край на нарушенията на фин интереси на ЕС, допълни еврокомисарят Хан. Заключениято е, че по принцип те могат да помогнат за разрешаване на въпросите, ако са правилно претворени в закони и прилагани.
За целта Комисията ще следи внимателно ситуацията в Унгария и ще информира Съвета за всичко, което би могло да се отрази на настоящата оценка. Унгарските власти са се ангажирали до 19 ноември да информират ЕК за изпърнението на ключовите мерки.
Същевременно макар Съветът да разполага с един месец за вземане на решение, при изключителни обстоятелства този период може да бъде удължен с допълнителни два месеца.
От Actualno.com припомняме, че ЕК иска да намали финансирането на Унгария заради съмнения за корупция.
Унгария е първата страна, която ще бъде подложена на проверка по силата на новите правила, които позволяват на ЕС да наказва държави членки, които накърняват финансовите му интереси. Комисията прекара месеци в разследване на ерозията на върховенството на закона по време на повече от десетгодишното управление на Орбан.