В сградата на бившия супермаркет в община Хебертсхаузен служители по сигурността разделят леглата с огради, подреждат маси и местят столове. Отвън на паркинга стоят още мъже в тъмни униформи – чакат пристигането на поредния автобус. С него на всеки две седмици пристигат по около 50 бежанци, които от тук се разпределят по населени места в цялата община, описва ситуацията АРД.
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Пристигащите автобуси и препълнените приемни центрове безпокоят местните власти в Германия от седмици. Навсякъде кметове и общински съветници са обезпокоени и пишат остри писма, понеже вече няма къде да настаняват бежанците. Актуалните проучвания показват, че миграцията в момента е най-важната политическа тема за Германия. 44 процента я определят като проблем, с който политиците трябва да се заемат незабавно.
И в Хебертсхаузен, който е на половин час път с кола от Мюнхен, бежанските центрове са пълни, пристигат все повече хора. В момента там живеят 234 бежанци, което е със 190 повече, отколкото е трябвало да приеме малкото населено място с 6000 жители. Но никой не се обявява срещу това, посочва АРД.
Още: Германия даде на Израел дронове Heron TP, Нетаняху иска още оръжие (ВИДЕО)
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Съдби, предизвикателства и шансове
Кметът на общината Рихард Райшл приветства бежанците на пристигане. Той не се тревожи от това, че някои от тях може да останат по-дълго, както казва пред АРД. За кмета това са човешки съдби, същевременно предизвикателство на интеграцията, но на първо място – шансове.
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Шансове в Хебертсхаузен означава най-вече едно – работа. Алио Диало например започва понякога да се труди още в три през нощта. Той е дошъл в Бавария от Сенегал, в момента се обучава за пекар.
Унгария се нуждае от стотици хиляди чуждестранни специалисти
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: В Германия осуетиха отвличането на здравния министър
Неговият шеф Томас Полц също вижда възможност в притока на бежанци – гледа на тях като на начин да се запълнят работните места. В пекарната на Полц работят 90 суши от 14 различни нации. Той казва, че няма значение, че в началото не всички говорят добър немски: "Занаятите се учат с очи". "Нямаше да съществуваме, ако не бяхме наели множеството хора от други държави", казва синът на шефа Симон Полц.
Местните се грижат за новодошлите
Както заявява пред АРД кметът Райшл – подобно на Диало 90 процента от живеещите в Хедертсхаузен кандидати за убежище са включени в програми за обучение или вече работят – в супермаркета, в месарницата, в конюшнята. Много от бежанците вече се ангажират и с доброволчески дейности – помагат например при реновирането на местните детски площадки.
Целта трябва да бъде осигуряването на заетост на хората и максимално бързото им интегриране на трудовия пазар, казва пред АРД и пенсионерът Петер Барт, който се старае всячески да помага на бежанците. Той ходи ежедневно в бежанските центрове, оказва помощ при попълването на документи, прави огледи на жилища, придружава хората, когато имат нужда от лекар и ги подкрепя в търсенето на работа. Барт е един вид лобист на бежанците в общината.
Още: САЩ, Великобритания, Франция, Германия и Италия със съвместно изявление в подкрепа на Израел
Престъпността намалява
Не само в пекарната, а и в други браншове, в които из цяла Германия се изпитва недостиг на кадри, бежанците в Хебертсхаузен намират бъдеще. Туриале Перзада е пристигнал през 2015-а година от Афганистан в Германия, днес работи в един дом за възрастни хора. Има безсрочен трудов договор и изкарва сам прехраната си, разказва АРД.
Кметът Райшл посочва, че и в Хебертсхаузен има тревоги заради нарастващия брой бежанци и множеството млади мъже, които обикалят селището. И там има страхове. Но въпреки големия брой бежанци данните за престъпления намаляват от години. Кметът подчертава, че това осигурява на бежанците необходимия обществен прием, подобрява живота им и облекчава тежестта върху социалноосигурителните фондове.
Прагматизъм и спокойствие
Още: Вътрешният министър Калин Стоянов ще настоява за помощ от ЕС към Турция
Затова Райшл се обявява за задължително вкарване на трудовия пазар на новопристигналите – включително на тези, чиито шансове да получат убежище не са високи. Кметът е на мнението, че законодателството по отношение на бежанците търпи усъвършенстване. Той отправя упреци както към своята партия ХСС (Християнсоциалния съюз), така и към консерваторите като цяло – вместо да изпoлзват притока на бежанци конструктивно, те подклаждат настроения срещу тях. Райшл вижда в това и обяснение за нарастващото одобрение на дяснопопулистката "Алтернатива за Германия" (АзГ).
АРД изтъква, че в Хебертсхаузен, където подкрепата за АзГ е значително под средната за Бавария – 10,4%, на бежанците не се гледа като на заплаха за вътрешния мир, а като на шанс. Вероятно тъкмо това отличава тази община - прагматизмът и спокойствието. "Ние не се поддаваме на внушенията, пораждащи страх – ние си съставяме мнение сами", казва Райшл пред АРД.
Източник: Дойче веле
Реална опасност: Франция и Германия засилват охраната на еврейски обекти
Рекорден срив на строителството в Германия
Без въглища, но с бъдеще: Как го направиха Германия и Люксембург
Бежанците в Турция: живот в постоянен страх
Твърдост спрямо бежанците: Дания стана пример за подражание. Ето какво правят датчаните
ЕС започва мащабна кампания в помощ на арменските бежанци от Нагорни Карабах
Как Полша се превърна във врата към Германия за мигрантите