Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Двама министри: Руският петролен разлив в Черно море може да стигне до Турция, не до България

25 януари 2025, 10:25 часа • 2158 прочитания

Петролният разлив в Черно море няма да достигне до бреговете на българското Черноморие. До това заключение са стигнали по време на провелата се извънредна среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов. Двамата нови министри в кабинета "Желязков" се срещнаха спешно, за да обсъдят ситуацията и потенциалните рискове за българското крайбрежие и има ли опасност за предстоящия летен сезон. 

Още: След разлива от руски петролни танкери: Откриха още мъртви животни в Черно море

Защо се проведе извънредна междуведомствена среща?

Още: Извънредно положение и в Севастопол заради разлива с мазут и петрол от руски танкери

Медийни публикации, според които се наблюдава разпространение в западна посока на нефтеното замърсяване в акваторията на Керч от месец декември 2024-та година, станаха повод за извънредната междуведомствена среща. От анализа на изисканите същата вечер актуални сателитни снимки от Военноморското училище, предоставени от проф. Мирослав Цветков, става ясно, че замърсяването няма да бъде ориентирано към българското Черноморие - това е официалното становище.

Министърът на околната среда и водите Манол Генов беше категоричен, че няма опасност от замърсяване на българската акватория в Черно море след аварията с два руски танкера на 15 декември, 2024 година. Думите на Генов идват в резултат на симулациите, направени чрез използване на данни за морските течения на програма "Коперник" (тя използва сателитите "Сентинел") за периода от 19.12.2024 г. до 21.01.2025 г. включително, както и от незабавно изисканата експертна оценка, според която:

"…дори хипотетично замърсяването да не е потънало (има оценки, че мазутът на корабите е държан като за зимни условия и сега разливът стои на дъното, но при затопляне и вдигане на температурите с идване на пролетта и лятото ще изплува все повече), а напротив, да се е увеличило и да продължава да се развива, то неговото движение и разпространение ще бъде ориентирано на юг, в посока бреговете на Република Турция, а част от него ще се завихри в акваторията на град Новоросийск."

Каква е позицията на двамата министри?

Още: Служебният министър отговори има ли опасност за България от петролния разлив в Черно море

Генов подчерта, че пътят на разлива подлежи на всекидневен мониторинг освен в България, но и в Русия, Румъния, Турция и Украйна, където данните потвърждават тези от наша страна. „Между заинтересованите ведомства в тези държави се извършва непрекъсната комуникация, която гарантира безопасността на гражданите“, отбеляза министър Манол Генов. Той добави, че ситуацията в Черно море остава под наблюдение.

Министърът на туризма и бивш общински съветник в София Мирослав Боршош заяви, че подобни "зловредни твърдения" тревожат туристическия бранш – нещо, което правителството да допусне. От думите на Боршош става ясно, че правителството полага и ще продължим да полага всички усилия България да запази статута си на сигурна и безопасна дестинация. "Затова правим всичко необходимо в оперативен порядък да пресечем в зародиш всякакви спекулации, свързани с потенциална заплаха за живота и здравето на българските и чужди граждани по нашето Черноморие", категоричен бе Боршош. 

Още: Крим може да бъде отровен от мазут още на Нова година: Еколог за страшната екокатастрофа (СНИМКИ)

Извънредно федерално положение в Севастопол

Още: Екокатастрофата в Черно море: Петролният разлив от потъналите руски танкери убива екосистемата (ВИДЕО)

Припомняме, че в анексирания през 2014 година от Путинова Русия като част от Кримския полуостров пристанищен украински град Севастопол беше въведено федерално извънредно положение съгласно руското законодателство за ликвидиране на последствията от разлив на мазут, предаде руският опозиционен информационен телеграм канал ASTRA. Става въпрос за разлива от Керченския проток, където два стари руски танкера, част от "сенчестия флот" на режима на Владимир Путин, се разцепиха и потънаха при силна буря преди месец и 10 дни.

Ситуацията с танкерите остава бедствена - известно е, че те са превозвали мазут и суров петрол, като мазутът е складиран при зимни условия и след потъването на корабите не изплува заради ниските температури сега. Когато обаче водата почне да се затопля, с идването на пролетта и лятото, петната ще започнат да излизат все повече - и сега това се случва.

Вече има данни за малки петна от мазут и суров петрол, забелязани в рамките на Одеска област в Черно море.

Още: Русия се дави и задъхва в мазут: Москва призна първата в света такава авария (СНИМКИ и ВИДЕА)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес