ДВ: Как държавите от Европа се стремят да избегнат повторно затваряне

23 септември 2020, 18:00 часа • 2292 | прочитания

Европейците все още не са се справили с предизвиканата от коронавируса парализа на обществения и икономическия живот, когато над тях надвисна опасността от ново блокиране.

Още: Рюте към Канада: Харчите малко за отбрана

Още: Испания: Възобновяемите източници не са причина за срива на тока. Терористична атака ли е?

През пролетта с цел сдържане разпространението на коронавируса почти във всички държави в Европа бяха въведени строги карантинни мерки, а общественият и икономическият живот се оказаха на практика парализирани.

През летните месеци ситуацията претърпя известно облекчение и много от ограниченията бяха отменени, но в момента положението отново изглежда обезпокоително, пише в свой анализ „Дойче веле”.

По данни на Световната здравна организация (СЗО), всеки ден в Европа с коронавирус се заразяват между 40 и 50 000 души. Такъв стремителен ръст не може да се обясни единствено с увеличения брой на направените тестове.

Още: Тайните задачи на руската армия през великденското примирие и през новата пауза

Още: Българското разузнаване: Русия може да нападне още три страни

„Септемврийските данни трябва да бъдат за всеки от нас сигнал за тревога”, заяви ръководителя на европейското бюро на СЗО Ханс Клуге. Седмичните показатели надвишават тези от първия пик на пандемията в Европа през март.

Независимо от това, лидерите на европейските държави се стремят да избегнат повторно затваряне, независимо от всичко, като смятат, че в противен случай последиците за техните държави биха били катастрофални.

От строгите карантинни мерки през пролетта особено силно пострадаха Испания и Франция. Икономическият спад там се оказа много голям и именно в тези страни сега се отчита най-висок ръст на броя на заразените.

Франция се надява да избегне второ затваряне на цялата държава и да ѝ се размине със строги карантинни мерки, въведени в Париж, Марсилия, Бордо, Ница и Тулуза. В тези градове е в сила забрана за провеждане на събирания, ограничено е работното време на баровете, както и възможността за посещения на домове за възрастни. В Париж и в някои други населени места трябва да се носи маска при излизане от къщи.

Още: Руската армия разстреляла гражданин на Беларус, отказал да отиде на сигурна смърт в Украйна

Още: Европейският съд нареди на Малта да спре да дава паспорти срещу пари

Испания предприе още по-строги мерки. От 21 септември е въведена карантина в шест района на Мадрид и в седем съседни общини. Да се посещават или напускат забранените зони се разрешава само при изключителни случаи – за отиване до работното място, посещение при лекар, на училище или при повикване в полицейския участък.

Решено е такива мерки да важат за жилищните райони, в които в продължение на две седмици са регистрирани повече от 1 000 новозаразени на 100 000 жители.

Ръководителят на автономната област Мадрид Исабел Диас Аюсо заяви, че целта е да бъде предотвратено пълно затваряне, което би било бедствие за икономиката.

За Германия още едно блокиране би имало твърде неприятни последици и би предизвикало вълна от банкрути, предупреждават от германския бизнес.

Една пета от всички фирми в Германия не са сигурни, че ще преживеят пандемията от коронавирус, заяви президентът на Федералното обединение за среден бизнес Марио Охофен. При евентуално ново затваряне те със сигурност ще трябва „да ударят ключа”.

В Германия броят на заразените също се увеличава, но за втора блокада изобщо не става въпрос. Министърът на здравеопазването Йенс Шпан разчита на съзнателното отношение на гражданите и чувството им за отговорност. Той смята, че може да се мине само с локални мерки в райони с огнища на пандемия.

Германското финансово министерство също не се подготвя за повторно затваряне: в проекта за държавен бюджет за 2021 г. са предвидени допълнителни заеми в размер на 96 милиарда евро за преодоляване на последиците от кризата, предизвикана от коронавируса. Министерството изхожда от това, че пандемията няма да доведе повторно парализиране на икономическия живот в страната.

Малко по-различно е положението във Великобритания. Преди дни здравният министър Мат Ханкок заяви в интервю за Би Би Си: „Ние искаме да избегнем общонационално блокиране, но сме готови за него.”

Във Великобритания вследствие на заразяване с коронавирус смъртните случаи са почти 42 000 – повече от която и да е друга държава в Европа. В момента отново бързо се увеличава не само броят на новозаразените, но и пациентите в болниците с диагноза COVID-19. Поради тази причина преди седмица правителството наложи нови ограничения за контакти между хората.

Подобно на останалите държави в Европа, тук също се опитват да държат ситуацията под контрол посредством локални мерки в пандемичните огнища. В Бирмингам, Глазгоу и няколко други големи градове отново е в сила забрана контакт в закрити помещения между хора, които не живеят в едно домакинство, а някъде и за контакт на улицата.

Водещи британски учени препоръчват по време на есенната ваканция през октомври да бъде въведена общонационална двуседмична забрана за излизане от къщи и за всякакви социални контакти. Ученическата ваканция трае само една седмица, но ако бъде удължена с още една, това няма да се отрази на качеството на образованието, смятат експертите.

Никой в Европа не иска второ блокиране, каквото вече имаме в Израел. Успоредно с локалните мерки за борба с пандемията британските политици призовават хората към благоразумие, разчитайки на тяхната дисциплинираност. Изборът е между спазването на правилата или въвеждането на допълнителни мерки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес