ЕК публикува предварителни данни за смъртните случаи по пътищата за 2022 г. В България те са с 5% по-малко в рамките на година.
Данните сочат, че около 20 600 души са загинали при пътнотранспортни произшествия през 2022 г., което е с 3 % повече в сравнение с 2021 г., след като нивото на трафика се възстанови след пандемията. Но същевременно това представлява 2 000 смъртни случая по-малко (10%) в сравнение с 2019 г. преди пандемията. Целта на ЕС и ООН е до 2030 г. броят на смъртните случаи по пътищата да бъде намален наполовина.
Контрастни тенденции в държавите членки
Важно е да се отбележи, че много от постиженията, постигнати по време на пандемията от COVID-19 (включително спад от 17% между 2019 и 2020 г.), не са загубени. В сравнение с 2019 г. броят на смъртните случаи през 2022 г. е намалял с 10%.
Въпреки това напредъкът е много неравномерен в отделните държави членки. Най-голямо намаление, с над 30 %, е отчетено в Литва и Полша, като Дания също отчита спад от 23%.
За разлика от тях, през последните три години броят на смъртните случаи по пътищата в страни като Ирландия, Испания, Франция, Италия, Нидерландия и Швеция е останал по-скоро стабилен или се е увеличил.
ОЩЕ: България и Румъния с най-висока смъртност по пътищата за 2018 година
Общата класация на броя на смъртните случаи в страните не се е променила значително отпреди пандемията, като най-безопасни са пътищата в Швеция (21 смъртни случая на един милион жители) и Дания (26 случая на милион). В другата крайност са Румъния (86 смъртин случая на милион) и България (78 случая на милион) отчитат най-високи стойности през 2022 г.
Данните за България са с 5% по-малко от 2021 г., когато са били 81 смъртни случая на един милион жители. Средната стойност за ЕС е била 46 смъртни случая по пътищата на един милион жители.
ОЩЕ: Несъобразена скорост, лоши пътища, неопитност - трагедиите стават "новото нормално" (ВИДЕО)
Междувременно стана ясно, че участък на АМ "Хемус" у нас е с близо 10-тина сантиметра по-малко положен асфалт, отколкото е било изискването. Данните изнесе регионалният министър Иван Шишков. Друг пример за некачествените ремонти на пътната мрежа у нас е пътят Югово-Лъки, който министърът дори нарече "пример за строителна бутафория". Там, оказва се, скалната маса е не е укрепена както трябва и пътят няма отводняване. И горните два примера съвсем не са изолирани. ОЩЕ: Български примери: Магистрала с 10 см по-малко асфалт, път с постоянен дъжд от камъни