Великобритания навлиза във все по-дълбока политическа криза и има все повече призиви за оставка на премиера Мей и предсрочни избори, тя обмисля да организира четвърти вот за нейното споразумение за Brexit в парламента, предава bTV.
Вчера британските депутати отхвърлиха за трети път сделката за излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз, а Мей заяви, че е необходим "алтернативен подход", за да може споразумението да бъде прието.
"Сега тя трябва да осъзнае - или някой да ѝ каже, че може да преговаря с ЕС за отсрочка на Brexit, но това е естественият край на пътя. След това тя трябва да се оттегли в името на Brexit, в името на нейната партия и на демокрацията", пише в редакционна статия The Telegraph, традиционно предпочитан от консерваторите вестник.
Мей сама предложи да се оттегли, ако депутатите подкрепят плана ѝ за Brexit. Но дори тази примамлива оферта не даде резултат и парламентът отново отхвърли нейната сделка за напускане.
Вчерашното гласуване беше съпътствано от няколко протеста в Лондон за и против Brexit. Един мъж беше арестуван, след като се опита да влезе в резиденцията на премиера на "Даунинг стрийт 10".
"Великобритания е в най-дълбоката политическа криза от Втората световна война. Двете най-реалистични възможности са напускане на ЕС без сделка и голямо отлагане на Brexit", коментира пред БНР политическият анализатор на BBC Роб Уотсън.
"Съществува, разбира се, и идеята депутатите да се опитат да намерят алтернатива на плана на Тереза Мей. А има и възможност за падане на правителството", казва Роб Уотсън. Анализаторът смята, че премиерът Мей, чиято сделка "очевидно е на животоподдържащи системи", не се е отказала от нея.
"Но очевидно тя много трудно ще мине през парламента. Може би единственият шанс сделката да бъде одобрена е това да стане буквално ден преди изтичането на срока за напускане без сделка – 12 април", каза Роб Уотсън в коментар за растящата подкрепа за плана на Мей, за който обаче все още няма мнозинство.
Според него приемането на сделката на Мей може да означава повече проблеми в бъдеще, тъй като повечето политици във Великобритания не харесват това споразумение.
Анализаторът очаква да се намери консенсус по т.нар. мек Brexit, при който Великобритания остава в ЕС, но в това има един голям проблем. "Може да доведе до падане на правителството, защото половината от консерваторите силно подкрепят Brexit и искат независима търговска политика", открои го той.
Дори опитният евродепутат Елмар Брок, който участва в преговорния екип на Мишел Барние, не се наема да прогнозира кога и как Великобритания ще напусне ЕС.
„Трудно е да се каже. Ако през следващите дни и седмици всичко пропадне, ще имаме още по-дълго отлагане на Brexit, а това означава, че британците трябва да участват в европейските избори. А ако в Обединеното кралство се стигне до предсрочни избори и втори референдум, наистина не мога да направя никаква прогноза. Включително и за това, дали изобщо ще има Brexit“, обясни той.