Европейският комисар по здравеопазването Стела Кириакидес апелира днес за "координирана позиция" между страните от Европейския съюз относно AstraZeneca, която не "подхранва" съмненията относно ваксината срещу COVID-19, предаде БГНЕС.
"Изключително важно е да следваме координирана позиция в Европа. Позиция, която не обърква гражданите и която не поражда съмнения относно ваксината, защото тя се основава на науката", каза тя по време на извънредно заседание на министрите на здравеопазването на всички страни-членки на ЕС, което португалското председателство свика заради ваксината.
В крайна сметка, здравните министри не достигнаха до обща позиция относно употребата на ваксината, въпреки призива на Европейската комисия да намери "възможно най-координиран отговор", но се съгласиха, че са необходими повече проучвания за нейното въздействие, съобщава агенция EFE.
Припомняме, че България реши да не прекратява ваксинационния процес с препарата, но в някои държави в ЕС има препоръки за ограничение - ваксината да се ползва само при по-възрастни хора, например в Германия и Холандия. Последната такава засега държава е Испания.
Междувременно базираната във Великобритания Vaccitech, която участва в разработването на ваксината срещу коронавирус на AstraZeneca, планира първично публично предлагане на акции (IPO) в САЩ тази седмица, съобщава The Wall Street Journal.
Компанията, създадена през 2016 г., чиито съоснователи са учени от Оксфордския университет, може да бъде оценена на 700 милиона долара с потенциален ръст до 1 милиард долара до края на годината. Ръководителите на компании искат акциите на компанията да се търгуват на електронната борса Nasdaq. Очаква се няколко от настоящите инвеститори на компанията да участват в процеса на IPO.
Vaccitech планира да използва технологията, която се превърна в основата на антикоронавирусната ваксина, за разработване на лекарства за рак на простатата, хепатит В и човешки папиломен вирус.
Ваксината срещу коронавирус на AstraZeneca е една от най-популярните в света: одобрена е и се използва от повече от 90 държави (включително в рамките на международния механизъм COVAX), а обемът на предварителните поръчки за лекарството достига около 2,5 милиарда дози. С нея се ваксинираха и някои световни лидери като президентите на Украйна и Южна Корея, Владимир Зеленски и Мун Дже Ин, министър-председателите на Великобритания и Италия Борис Джонсън и Марио Драги.
Понастоящем лекарството все още очаква одобрение от Администрацията по храните и лекарствата към Министерството на здравеопазването и хуманитарните услуги на САЩ (FDA), но компанията вече е произвела десетки милиони дози в цялата страна. В същото време директорът на Националния институт по алергични и инфекциозни болести в САЩ Антъни Фаучи изрази мнение, че САЩ могат да ваксинират в страната, без да използват ваксината на AstraZeneca.