В договора между Русия и Иран за широко сътрудничество няма и дума за оказване на взаимна военна помощ при агресия срещу една от страните. В него обаче се казва, че Москва и Техеран се задължават да не оказват помощ на воюващата срещу партньора страна. „Ако една от договарящите се страни е подложена на агресия, другата договаряща страна няма да предоставя никаква военна или друга помощ на агресора, която допринася за продължаването на агресията, и ще спомогне за разрешаването на възникналите различия въз основа на Устава на Организацията на обединените нации и други приложими норми за международни права“, се казва в договора между двете страни. Пълният текст на документа е публикуван тук.
Нито дума за Крим и окупираните територии
Споменаването на Устава на ООН на практика показва, че Иран не признава за руски Крим, анексиран през 2014-а година, както и окупираните територии в Източна Украйна – Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска области, които Москва анексира с фалшиви референдуми през 2022 година. И макар Русия да ги счита за свои територии, те на практика не са изцяло под контрола на войските й.
Още: Руснаци, стига с детските илюзии. Щом бомбардирате, трябва да сте готови и вас да ви бомбардират
Според договора, Москва и Техеран се стремят към задълбочаване и разширяване на отношенията във всички области от взаимен интерес, укрепване на сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната, тясна координация на дейностите на регионално и глобално ниво, което съответства на дългосрочно, всеобхватно и стратегическо партньорство.
„Договарящите се страни следват публична политика, основана на взаимното зачитане на националните интереси и интересите на сигурността, принципите на многостранността, мирното разрешаване на спорове, отхвърлянето на еднополярността и хегемонията в световните дела, а също така противодействат на намесата на трети страни във вътрешните и външните работи на договарящите се страни“, се казва още в документа.
„Договарящите се страни не позволяват техните територии да бъдат използвани за подпомагане на сепаратистки движения и други действия, които застрашават стабилността и териториалната цялост на другата договаряща страна, както и враждебни действия една срещу друга“, пише още в договора. Освен това Москва и Техеран се ангажират да си сътрудничат тясно в областта на разузнаването и сигурността. Те се договориха и за провеждане на съвместни военни учения на територията на двете страни.
Военно сътрудничество
Военното сътрудничество между договарящите се страни обхваща широк спектър от въпроси, включително обмен на военни и експертни делегации, посещения на военни кораби и плавателни съдове в пристанищата на договарящите страни, обучение на военен персонал, обмен на кадети и преподаватели, участие, както е договорено от договарящите се страни, на международни изложения за отбрана, провеждани от договарящите страни. Страните провеждат съвместни спортни състезания, културни и други събития, провеждат съвместни морски операции за оказване на помощ и спасяване, както и борба с пиратството и въоръжените грабежи в морето.
Още: Путин е "гладен" за злато, литий и уран - гони още западни компании от Африка
Настоящото споразумение подлежи на ратификация и влиза в сила след изтичането на 30 (тридесет) дни от датата на последното писмено уведомление за изпълнението от договарящите страни на съответните вътрешни процедури и е валидно 20 (двадесет) години с автоматично удължаване за следващите петгодишни периоди. Силата на договора се прекратява, ако една от договарящите страни уведоми писмено другата договаряща се страна за намерението си да прекрати настоящото споразумение не по-късно от 1 (една) година преди изтичането му, се казва още в документа.
Още: Пътят към мир в Украйна минава през още по-тежки санкции за Русия: Тръмп го обмисля