Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси се срещна с руския диктатор Владимир Путин на 5 март, след като проведе разговори с представители на енергийните власти относно безопасността на окупираната от Русия атомна електроцентрала "Запорожие" в Украйна. Тя е най-голямата АЕЦ в Европа.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Какво си казаха Гроси и Путин?
Кремъл публикува встъпителните бележки на Путин и Гроси по време на срещата в Сочи (Южна Русия), но не даде подробности за последвалата среща при закрити врата.
Още: АЕЦ Запорожие отново е на ръба да остане без ток отвън
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Снимка: Kremlin.ru
Путин e казал на Гроси, че е готов да обсъди "особено чувствителни и важни въпроси от дневния ред" и "да направи всичко, за да гарантира сигурността навсякъде, където по един или друг начин участваме в ядрената енергетика" - според прочита на Кремъл.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Гроси се срещна още с ръководителя на държавната компания за ядрена енергия "Росатом" Алексей Лихачов.
Още: Украйна алармира за проблем с АЕЦ Запорожие, който няма аналог в историята
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Ситуацията в АЕЦ "Запорожие"
Руските сили превзеха най-голямата атомна електроцентрала в Европа при нахлуването си в Украйна през 2022 г. и оттогава я окупират. Най-близкият град до АЕЦ-а е Енергодар. АЕЦ "Запорожие" се намира близо до фронтовата линия в Южна Украйна - в областта, която Москва е анексирала, но не контролира напълно.
Всичките ѝ шест реактора са изключени, но тя се нуждае от постоянно захранване и водоснабдяване, за да се поддържа охладена и да се предотврати потенциално катастрофално разтопяване.
При превземането ѝ през март 2022 г. тя бе повредена от пожар, а руските войски продължават да обстрелват около АЕЦ-а. МААЕ се опитва да създаде механизъм за безопасност, който да предотврати аварии.
Още: Украйна ще строи четири нови ядрени реактора, два от тях идват от България
През последните 18 месеца Запорожката АЕЦ осем пъти е губила връзката си с всички външни електропроводи, което я принуждава да разчита на дизелови генератори за основни функции като охлаждане на горивото в реакторите. Въпреки че един от основните електропроводи в момента функционира, МААЕ твърди, че ситуацията в централата остава нестабилна. Според МААЕ един от шестте реактора на централата трябва да бъде поддържан в режим на горещо спиране, за да произвежда пара, необходима за ядрената безопасност, включително за обработката на течни радиоактивни отпадъци в резервоарите за съхранение.
"Достатъчно водоснабдяване"
Миналия месец Гроси провери кладенците край АЕЦ-а, за да установи дали има достатъчно вода за охлаждане, и приветства намаляването на обстрела около обекта. Руската информационна агенция ТАСС съобщи, че Гроси е заключил, че водоснабдяването е достатъчно.
Гроси проведе разговори с държавната компания за ядрена енергия "Росатом", на които безопасността в Запорожие беше основен акцент, съобщи контролираната от Кремъл информационна агенция "РИА Новости", цитирана от "Ройтерс". Шефът на МААЕ също така е провел разговори с руските министерства на отбраната и на външните работи.
Още: Опасността от инцидент в АЕЦ "Запорожие" не е отминала, докога ще продължи ядреният шантаж на Русия
Important exchange with the President of the Russian Federation Vladimir Putin in Sochi, on the nuclear safety and security of #ZNPP and other non-proliferation global challenges. pic.twitter.com/1eHEVks1iq
— Rafael MarianoGrossi (@rafaelmgrossi) March 6, 2024