Въпросът за ролята на Унгария на Балканите и особено спрямо Република Сръбска в Босна и Херцеговина прониква и в германските медии. Съмнителна е и ролята на унгареца, комисар по разширяването, въпреки че той отрича всичко.
Германският Die Welt обръща внимание на това в статията "Опасната игра на Орбан в Западните Балкани" с подзаглавие: "Унгария - членката на ЕС и НАТО, която подкрепя стремежите за отцепване на босненските сърби "
В статията авторът Каролина Друтен припомня посещението на Виктор Орбан в Баня Лука миналия ноември и изявление, направено в Република Сръбска по това време, че те "се радват на пълна подкрепа от премиера Орбан и унгарската държава", включително за отделяне от Босна и Херцеговина.
Въпреки кризата, заплашваща както НАТО, така и ЕС, авторката оценява, че „тези опасения изглежда не играят роля в Будапеща. Орбан ще блокира всеки опит на Европейския съюз да санкционира Додик. И повече от това: Унгария предостави 100 милиона евро помощ на Република Сръбска.
Статията на Die Welt цитира босненския анализатор Жасмин Муянович, който казва, че "Будапеща финансира опит за унищожаване на Босна и Херцеговина". Вестникът също така цитира заключението му, че Орбан преследва собствена идея за "християнска Европа", в която Додик ще бъде още едно звено във веригата от нелиберални режими, които Орбан иска да допусне в Европейския съюз със съюзници в собствената си нелиберална коалиция - и тук на първо място е страна като Сърбия.
Германският вестник повдига също въпроса за ролята на еврокомисаря по разширяването Оливер Вархели като „роден в Унгария и лоялен последовател на Орбан“. Всъщност ролята му го задължава да представлява общите интереси на Съюза, а не страната по произход. Но има съмнения за това, твърди изданието.
То припомня документ на ЕС, показващ "извънредна мярка" за координация между Вархели и сецесионистите в Република Сръбска, написана преди противоречиво гласуване в парламента на РС. В него Вархели не само се споразумява за датата на парламентарната сесия, но и „за мораториум върху закон за едностранно оттегляне от държавните институции за срок от шест месеца, пише в документа, стигнал до редакционната колегия.
Група евродепутати, призоваващи за разследване на ролята на Вархели, също е цитирана: „Ако има някакво съмнение относно безпристрастността и неутралността на Европейската комисия, деликатният геополитически баланс е неминуемо застрашен“. Die Welt също така обвинява Брюксел, че "запълва проблемите на Балканите само с пари и не оказва съпротива на националистите". Държавите от региона са получили около 700 милиона евро само за реформи от 2014 до 2020 г. „Няма конкретен напредък, както показва последният доклад на одиторската служба на ЕС“.
„The Magyar Nemzet“, вестник, близък до правителството на Виктор Орбан, публикува обширен разговор между техния кореспондент в Брюксел Тамара Джуди и еврокомисаря по разширяването Оливер Вархели. Още в заглавието той твърди: „Всички твърдения, като споразумение с лидерите на Република Сръбска, в стремежа им да се отделят, са „фалшиви новини“:
„Когато дойдох в БиХ през ноември миналата година, направих официално изявление за пресата, в което повторих възгледите си. Делегацията на ЕС в тази страна излезе с идентично изявление. Очакваме босненските сърби да се върнат в правителството и парламента и да участват отново в президентството. Не е в интерес на Босна и Херцеговина, нито в интерес на републиката на босненските сърби да продължи това разделение или да забрани работата на държавните институции. Казах всичко това много ясно на президента Милорад Додик“, твърди Вархели.
Попитан от унгарски журналист как „някои журналисти в Брюксел“ намират за критично, че назначеният от Унгария комисар също „неясно повдига въпроса за институциите за върховенство на закона в Западните Балкани“, Вархели каза: „Това е проблем, за който не бива да се съди според етнически критерии. Но отивам още по-далеч: който изрази такова мнение, не изразява истинска европейска позиция. Възложени са ми задължения и се опитвам да ги изпълнявам, доколкото знам и мога. Това важи независимо на коя държава съм гражданин. Съдържанието на правомощията ми е без съмнение, а когато става дума за Балканите, ние следваме ясни критерии. Постигнатите резултати нямат нищо общо с моята личност или етническата ми принадлежност. Моята задача е да създам стимули за постигане на тези резултати и да се уверя, че всички балкански региони разбират ползите от съвместната работа.“
Ентусиазирани критици на еврокомисаря са медии като „Гардиън“ и „Ал Джазира“, които от своя страна съобщават за критики на Вархели за "нефункционалността" на официално Сараево, което лесно може да напусне страната без значителна финансова помощ.
Миналия декември турската програма TRT също зададе въпроса „Помага ли ЕС за „унищожаването“ на Босна и Херцеговина?“, като също подчерта ролята на Унгария - и по-специално тази на комисаря по разширяването Вархели в Република Сръбска и сепаратистките стремеж там.
Освен медиите, критики се чуват и от асоциации като базирания в Берлин Съвет за политика за демократизация, който публикува в акаунта си в Туитър пълното съдържание на "таен" нон-пейпър на ЕС за политиката му спрямо Република Сръбска и Босна и Херцеговина.