Сръбският президент Александър Вучич прие на среща в Белград днес президента на босненската Република Сръбска Милорад Додик, съобщава сръбската редакция на Радио Свободна Европа.
Още: Шкварек: Който държи картите, ще определи как ще завърши войната, сега това са Тръмп и Путин
Още: Ще присъства ли Зеленски на погребението на папа Франциск?
Срещата идва ден след като директорът на ЦРУ Уилям Бърнс посети Белград, преди това и Сараево, а днес пристигна на посещение в Косово.
Още: Заради сепаратистки призиви: Шефът на ЦРУ кацна в Сараево
Вучич написа в профила си в Инстаграм, че с Додик са имали „много добър разговор“ и че на срещата са доминирали икономическите теми, но и че двамата са направили „общ анализ на глобалните и регионалните въпроси“.
Още: С милиони евро: Брюксел подпомага армията на Република Северна Македония
Още: Зеленски: Позицията ни е непроменена, временно окупираните територии са наши
За характера на срещата е показателен фактът, че в нея е участвал вицепремиерът и министър на вътрешните работи на Сърбия Ивица Дачич.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 4,3 по Рихтер: Ново земетресение разтърси Западна Турция
Още: Наистина ли е зле положението: Вълна от фалити в Германия. Защо?
Сръбският президент допълни, че по време на срещата е била обсъдена и нелегалната миграция, пише БТА.
„Президентът Додик и аз обърнахме специално внимание на инфраструктурните, пътните и железопътните връзки между Сърбия и Република Сръбска“, допълни Вучич.
Още: Заплахите за отцепване, идващи от Република Сръбска, трябва да се възприемат сериозно
Още: След земетресенията: Предстои ли още по-голяма катастрофа? Анализ
Още: Виталий Кличко: Може да се наложи временно да се откажем от територии
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата война в Босна в периода 1992 – 1995 година, страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Мюсюлманско-хърватската федерация (Федерация Босна и Херцеговина), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително тричленна мултиетническа президентска институция, съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.