Статията, публикувана на 11 октомври 2021 г., съдържа фалшиви предположения, че „според последните информации, Русия е копирала формулата на ваксината на компанията AstraZeneca и я е използвала за създаването на своя собствена ваксина“, пише Дейли Експрес.
Сега обаче е известно, че това е лъжа, тъй като информацията за изобретателя на ваксината „Спутник V“ (Национален изследователски център по епидемиология и микробиология Гамалея) е добре известна, добавя изданието.
"Като извинение, имаме удоволствието да публикуваме и следното изявление от Руския фонд за директни инвестиции", информира изданието.
Ето изявлението от Руския фонд за директни инвестиции:
„“Спутник V“ се основава на добре проучена аденовирусна платформа на човека, която е доказана като ефективна и безопасна в продължение на десетилетия. Разработчиците на „Спутник V“ от центъра „Гамалея“ са използвали същата платформа за човешки аденовирус за своите по-ранни пионерски изследвания през годините, включително ваксини срещу Ебола през 2017 г. и Близкоизточен рестпираторен синдром (MERS) през 2019 г. за бързо разработване на руска ваксина срещу COVID-19.
А AstraZeneca използва аденовирусен вектор на шимпанзе за своята ваксина, вместо човешкия вектор, използван в „Спутник V“.
В допълнение, руската ваксина е уникална сред всички ваксини срещу коронавирус, тъй като използва хетерогенно усилване (два различни вектора, Ad26 и Ad5, за две ваксинации, за да се постигне по-силен и по-дълъг имунитет) или комбиниран подход „смесване и съвпадение“, докато AstraZeneca използва един и същ вектор два пъти.
За разлика от някои други ваксини, използвани днес, „Спутник V“ има отличен профил на безопасност с много малко сериозни странични ефекти в сравнение с други ваксини и няма случаи на миокардит или тромбоза на мозъчните вени.
Важно е също така да се отбележи, че екипите на „Спутник V“ и AstraZeneca провеждат съвместни клинични изпитвания в партньорство за комбинираната употреба на двете ваксини и са публикували информация за безопасността и ефикасността. Това предложение беше отправено до AstraZeneca през ноември миналата година, за да й помогне да подобри ефикасността на ваксината и да започнат първите в света всеобхватни изпитвания на ваксини срещу COVID.
Вместо да разпространяват фалшификати, британските медии и правителствените агенции трябва по-добре да защитават репутацията на AstraZeneca, безопасна и ефективна ваксина, която постоянно се атакува от конкурентите в медиите с факти, извадени от контекста. "