Дания и Полша отказват да позволят на компаниите, регистрирани в офшорни данъчни убежища, да имат достъп до финансова помощ от своите пакети за спасяване с коронавируса, предава Business Insider.
Датското финансово министерство удължи програмата си за подкрепа и през юли, но подчерта, че фирмите, базирани в данъчни убежища, вече няма да бъдат обхванати от мерките.
"Компаниите, които искат обезщетение след разширяването на схемите, трябва да плащат данъци, съгласно международото право и национални правила" се казва в изявлението. „Компаниите, регистрирани в данъчни убежища, не могат да получат обезщетение.“
Полша предприе подобни мерки на 8 април. Премиерът Матеуш Моравецки заяви, че големите компании, които искат парче от около 6 милиарда долара спасителен фонд, трябва да плащат данъци като за местния бизнес.
"Да прекратим данъчните убежища, които са бич за съвременните икономики", добави той.
Данъчните убежища са държави, които имат ниски или никакви бизнес данъци. Фирмите, които официално се регистрират на адресите в тях, често избягват да плащат данъци за бизнеса си в страните, в които оперират.
Сред най-известните убежища са Гибралтар, Бахамските острови, Андора, Бермудите, Британските Вирджински острови, Каймановите острови и Панама.
Не е ясно дали други европейски държави ще последват примера на Дания и Полша, но е малко вероятно властите във Великобритания, Холандия, Швейцария и Люксембург да го направят. И четирите имат разпоредби, които ги правят привлекателни за бизнеси, регистрирани в офшорки.
„Взети заедно, те са отговорни за половината от неплатения корпоративен данък в световен мащаб“, коментира Мрежата за данъчно правосъдие миналата година.
Още: Сирски: Загубите на Русия през 2024 г. надхвърлят 420 000 души личен състав