Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

COVID-19 с "дълбоко въздействие" върху европейската космическа индустрия

03 юни 2020, 09:00 часа • 2207 прочитания

Ефектите на коронавируса се оказаха толкова изключителни, че дори Космосът не успя да се защити. Политиците в Европа предупреждават, че икономическото въздействие върху космическата индустрия може да достигне до 1 милиард евро. Това отчасти се свежда до инвестициите в частния сектор, които намаляват на фона на икономическия спад, пише Euronews.

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Оливие Леметр, генерален секретар на „Евроспейс“, казва, че очаква тази година частните клиенти да инвестират по-малко в сателитни операции. Той смята, че космическата индустрия ще се нуждае от „огромна институционална подкрепа“ за научноизследователска и развойна дейност. Според Леметр това е нещо, което страните от ЕС не осъзнават напълно.

Докато държавите-членки се опитват да пестят, Европейската комисия настоява за инвестиции в космоса. Еврокомисарят по промишлеността Тиери Бретон туитва, че скорошното изстрелване на SpaceX от САЩ е напомняне за европейците, че „независимият достъп“ до космоса е „изключително важен“.

Този старт бе първото търговско начинание за американската космическа агенция НАСА. От 2011 г. американците плащаха на Русия милиони долари за достъп до космическите кораби "Союз".

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Бретон твърди, че Европа трябва да се подготви да стане лидер в космоса и да разгърне „необходимите средства“ за това.

По отношение на изстрелванията Европа вече изостава от другите сили. През 2019 г. Китай направи 34 изстрелвания, Русия 21, САЩ 15, а Европейският съюз - само 2.

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Въпреки това европейската космическа индустрия до голяма степен е фокусирана върху търговските спътникови операции, а не върху мисии до МКС.

Как да се възстанови европейската космическа мисия?

Ограниченията за придвижване се отразиха върху работата в Европейската космическа агенция (ESA). От 16 март Европейският център за космически операции работи с минимален персонал, за да спазва насоките за социално дистанциране.

Друго въздействие на коронавирус беше изстрелването на спътника Sentinel 6, което бе отложено за ноември 2020 г. Той е част от програмата на Коперник, която следи атмосферата на земята и покачването на морското равнище.

Учените от Европейската космическа агенция подчертават, че наблюдението на изменението на климата с космически технологии е от решаващо значение за постигането на въглероден неутралитет до 2050 г.

„Те (ЕС) се нуждаят от много стъпки, за да се стигне до там“, казва Йозеф Ашбахер, директор Програми за наблюдение на Земята в Европейската космическа агенция.

„Нивата на замърсяване са увеличени заради фабрики, промишленост, трафик и т.н., като селското стопанство, горското стопанство и много други сектори наистина са силно засегнати. Сателитите наблюдават тези промени, но могат да помогнат на лицата, вземащи решения, с информация, която е от значение за прилагането на правилни политики", допълва той.

В началото на блокирането в европейските страни, благодарение на спътника Copernicus Sentinel-5P можехме да наблюдаваме доколко замърсяването е спаднало заради гражданите, останали вкъщи.

Бюджетни съкращения и преосмисляне на политиката

Новото предложение за бюджет на ЕС, публикувано миналата седмица, отдели 14,8 милиарда евро за космическото пространство, малко под сумата в предишния бюджет.

Някои евродепутати са против съкращения в този сектор.

„Това са важни програми, които се нуждаят от финансиране, тъй като носят висока възвръщаемост по отношение на икономиката, както и заради това, което се прави по отношение на научните изследвания в рамките на програмата „Хоризонт Европа“, казва Мария да Грача Карвальо (португалски евродепутат от ЕНП).

„Мисля, че по същество малките и средни компании с иновативния си дух ще използват космическите данни за създаване на нови услуги, които могат да бъдат много полезни за всички граждани“, добавя тя.

В европейската космическа индустрия работят 230 000 души. Тя генерира 8 милиарда евро в производството на оборудване и 60 милиарда евро в продажба на данни и услуги.

Секторът вече помага на обикновените граждани в блокирането. Пандемията подчерта колко важни са дигиталните технологии, които ни поддържат свързани с работата, училището и семейството. Космическите решения включват сателитни комуникации, сателитна навигация, както и технологии за космически полет на човека. Сателитите могат да бъдат полезни при проследяване на пандемии - от отбелязване на свободни места на паркингите до наблюдение на потоци от хора, които могат да образуват огнища.

Дори в сферата на здравеопазването ESA заявява, че „телемедицината с космическа помощ“ е помогнала на медиците да се грижат за пациенти от разстояние.

Вижте още:

Един от астронавтите от Crew Dragon е пострадал леко при влизането в МКС (ВИДЕО)

Crew Dragon на SpaceX излетя успешно, Тръмп говори за нови, "велики оръжия" (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес