Ефектите от взрива на язовир "Каховка", който стана факт преди малко над 1 година и за който всички налични данни сочат, че са виновни руснаците, вече са видими: Как точно е взривен язовир "Каховка" - най-вероятната версия
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
85% от растителността в южната част на Херсонска област и Крим е изчезнала - има данни дори за по-висок процент. Този район беше считан за една от житниците на Украйна - Херсон е известен със своите дини. Взривът на язовира обаче вече го връща в състоянието, в което е бил преди съоръжението да бъде изградено - на полупустинна земя. Всичко това е видимо от данните, събрани от сателитите на НАСА Aqua и Terra: Взривен е Каховският язовир, Пригожин се подиграва на руските данни за 8 унищожени "Леопард" (ВИДЕО)
Само за няколко седмици след взрива Севернокримският канал пресъхва, въпреки опитите на руснаците да го пълнят от местни язовири - и това е видимо от сателитни снимки. Полуостровът разполага с 15 водоема за улавяне на дъждовна вода и снеготопене, с общ обем от около 250 милиона кубични метра. Половината от тях обаче са с капацитет под 10 милиона кубически метра и никога не са били предназначени да заменят водата в канала:
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: На годишнината от взрива на ВЕЦ "Каховка": Прогноза кога най-рано ще бъде възстановена
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Миналата зима (2023 - 2024 година) в Крим имаше изключително суха зима, само с 10-50% от нормалните валежи като цяло и само 17% от нормалните планински валежи.
Язовир "Каховка" пълнеше с вода 12 000 километра от канали, използвани главно за напояване. Преди той да бъде построен, регионът, за който даваше вода, получаваше годишно количество дъжд от 350 мм на квадратен метър, но нивото на изпарение е било 1000-1100 мм - сега ситуацията пак става същата. Т.нар. азиатска част на Крим, където са живели главно татари, си е била истинска пустиня - съветски учени са изчислили, че за да може да бъде отгледан 1 тон пшеница там, трябват 500 тона вода. При връщането на миналото сега има прогнози, че 500 000 души ще напуснат домовете си в бързо превръщащия се в полупустиня район: С взрива на язовир "Каховка" Херсонска област става пустиня, каналът за Крим пресъхва (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
8/ Until the late 1940s, the Russians barely even bothered with the interior of Crimea, preferring to settle instead on the Mediterranean-to-subtropical coast. In contrast to "European" Crimea on the coast, "Asiatic" inland Crimea was desperately poor and neglected.
— ChrisO_wiki (@ChrisO_wiki) July 17, 2024
Има съпоставка и каква е разликата от периода 2014 - 2022 година, когато Украйна спираше водата за Крим заради незаконното му анексиране от режима на издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин и след взрива на "Каховка", който беше контролиран от същия този режим - Путин така и не позволи международно разследване на експлозията:
Още: Издавили са се: Русия крие смъртта на стотици след взрива на язовир "Каховка"
Следващата руска цел: ВЕЦ Киев и Киевският язовир
Напоследък все повече внимание се обръща на Киевската ВЕЦ и язовир "Киев", след като руската държавна пропаганда в лицето дори на хора като говорителя на руското МВнР Мария Захарова почнаха да говорят как украинските власти щели да взривят ВЕЦ-а, за да обвинят Русия. Същата пропаганда беше използвана от Русия, когато язовир "Каховка" беше взривен: Взривът на язовир "Каховка": Русия обвини Украйна със статия в The Washington Post
Този ВЕЦ вече няколко пъти беше обстрелван от руснаците от началото на войната на 24.02.22 г., имаше и щети, които намалиха капацитета на работа на съоръжението, но то все още е във функционално състояние. Има неофициални оценки, че ако съдбата на този ВЕЦ е същата като на "Каховка", то за около 30 минути Киев буквално ще бъде потопен под вода. Язовир Киев е разположен на площ от 922 кв. километра. Има и слухове, че при строежа на язовирната стена са вградени експлозиви - същите слухове циркулираха и за "Каховка", защото съоръженията са строени по съветско време: Седмица преди взрива в Каховка: Руското правителство е забранило да се разследват инциденти там
Източници за "Каховка" - ТУК!
ООН обяви колко струва на Украйна руският взрив на язовир "Каховка"