Какво точно се случва с хората на борда на капсулата "Титан"? Бреговата охрана продължава издирването с кораби и хеликоптери, но площта край бреговете на Нюфаундленд е огромна. Все още не е ясно дали регистрираното почукване наистина идва от изчезналата капсула. (бел.ред - развръзката вече е ясна, всичко по темата с "Титан" може да следите ТУК, а разказът по-долу описва какво представлява спускането на дълбочина в същата капсула от човек, който го е правил)
"Истинска трагедия"
Океанологът Том Детуайлър казва пред CNN, че дори капсулата да бъде открита в оставащите часове до изчерпването на запасите от кислород, на такава дълбочина не е възможно вътре да се подаде пресен кислород. Единственото спасение би било капсулата да бъде извлечена на повърхността и да се разбие люкът, но това ще отнеме часове, казва експертът.
"Аз самият съм се потапял с тази капсула и познавам двама души, които в момента са на борда ѝ", разказва пред германската обществена медия АРД германският предприемач Артур Лойбл. "Напрегнат съм, боли ме, мъчно ми е. Мислено съм с тези хора и техните семейства. Там долу със сигурност се разиграва истинска трагедия. Ужасно е да прекараш толкова много време в капсулата", добавя Лойбл.
Предприемачът описва потискащата ситуация в подводницата така: петимата пътници седят плътно притиснати един до друг на пода, като не могат нито да се изправят, нито дори да коленичат. Поради теснотията краката им са направо преплетени, вътре е тъмно, а обстановката изобщо не е подходяща за хора с клаустрофобия. На борда няма тоалетна, а в капсулата цари студ - около 4 градуса по Целзий. Люкът има диаметър само 40 сантиметра и според непотвърдени информации, които Лойбл е получил от САЩ, това прозорче е предвидено да издържа на водното налягане само до 1300 метра дълбочина. "Просто не искам да си представям какво е в капсулата", казва Лойбл.
Според Лойбл причина за злополуката са проблеми с електричеството и акумулаторите. Той разказва как през 2021 година при спускането във водата част от стабилизаторите на капсулата се прекършили, поради което трябвало да върнат "Титан" на борда на кораба и да поправят счупеното.
"Трябва да си чисто луд"
"Мисля, че всичко е въпрос на пари. Аз си платих през 2017 година, когато гмуркането струваше 110 000 долара. Днес цената вече възлиза на 250 000 долара. Сигурността на борда е само въпрос на пари. (…) Навремето ни продаваха това пътешествие като съвсем сигурно, но трябваше да подпишем документи, според които всичко това може да завърши със смърт - като при операция. Ние трябваше да освободим организаторите от отговорност. Като се замисля сега - това е било безпаметна авантюра. (…) За да го направиш, трябва да си съвсем луд. Да си авантюрист, но в добавка и чисто луд", казва Артур Лойбл.
Подводницата с петимата пасажери се издирва от неделя. Капсулата е собственост на OceanGate Expeditions. Запасите от кислород на борда стигат за 96 часа.
Най-новото за "ТИТАН" - четете ТУК
Източник: Дойче веле