Европейската комисия (ЕК) е дала на Турция и Германия срок от 6 месеца, за да постигнат компромис по спора за дюнер кебапа, съобщава британското сп. „Икономист".
Още: По подозрения в тероризъм: Арестуваха 14 души в Нидерландия
Още: Българска делегация на погребението на папа Франциск, ето кой ще я води
Турция поиска преди време от Европейския съюз защитен статут за дюнер кебапа, тъй като рецептата на популярното в Германия ястие се различава значително от традиционния вариант. Дюнер кебапът се появява в Германия през 70-те години на миналия век, когато в страната пристигат много работници от Турция, пише БТА.
Класическата рецепта, която Турция иска да защити, включва месо, ориз, домати, люти чушки. По правило тази плънка се сервира в хляб пита. Дюнер кебапът, който е придобил популярност в Европа, обикновено включва зеле и листа от маруля. Пълнежът е силно покрит със сосове, включително чеснов сос, и се увива в лаваш.
Още: 500 майстори от Газиантеп ще кандидатстват за Гинес с рекордно дълъг кебап (ВИДЕО)
Още: Тагарев: Папа Франциск е допринесъл за връщането на отвлечени деца в Украйна
Още: Кримските татари пратиха Тръмп да си гледа работата
Заради тези различия в рецептата Турция е потърсила подкрепа от ЕС в защита на традиционния начин на приготвяне на ястието, посочва „Икономист". Изданието пише, че турските изисквания включват използването на говеждо или пилешко месо. Начинът, по който месото се маринова и нарязва, също може да стане защитен от правилата на ЕС.
Продажбите на дюнер кебап в Европа възлизат на около 3,5 млрд. евро годишно, като в Германия те са 2,3 млрд. евро. Ако Турция успее да получи правото от ЕС да защити името на традиционното ястие, дюнер кебапът ще трябва да се продава в Европа под друго име.
Още: "Франциск беше съвестта на света": Проф. Владимир Градев за посланията на светия отец (ВИДЕО)
Още: Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
Междувременно цената на дюнер кебапа в Европа много се е повишила - средно около 10 евро за порция. Думата „дюнер" произлиза от турския глагол „дьонмек", който означава „въртя". Ястието се пече в продължение на часове на шиш и се нарязва на ивици, когато месото стане хрупкаво и кафяво. В Турция ястието оригинално е било произвеждано от агнешко месо и продавано само в чиния. През 70-те години обаче турски имигранти в Берлин решават да го сервират в питка и модифицират рецептата, за да я направят специална за берлинчаните.
Още: Дюнерът може да изчезне от Германия?
Още: Един от най-големите руски складове за боеприпаси гърми жестоко, тече евакуация (ВИДЕО)
Още: В Украйна има 63 хиляди безследно изчезнали лица и само малка част са в плен