Членове на осем от деветте депутатски групи в чешкия парламент стартираха инициатива за обявяването на 21 август за ден на национален траур. Този ден е незабравим за жертвите на инвазията и последващата окупация на Чехословакия от войските на пет държави-членки на Варшавския договор. Комунистическата фракция се въздържа, като си определи време за размисъл, след което документът ще бъде предаден на правителството за разглеждане, съобщи пресслужбата на парламента на Чехия, цитирана от БГНЕС.
В нощта на 20 срещу 21 август 1968 г. войските на СССР и четири други държави-членки на Варшавския договор, наброяващи около 300 хиляди души навлизат на територията на република Чехословакия.
Според съвместно решение на лидерите на СССР, ГДР, Полша, Унгария и България, войските на тези страни влизат в Чехословакия с цел прекратяване на политическите и социални реформи, които остават в историята като „Пражка пролет”.
"Неоправданото нахлуване на войските на Варшавския договор беляза не само края на демократичните и хуманитарните стремежи за реформиране на социалистическата система в Чехословакия, но и взе жертви сред невинните граждани", гласи текстът на предложението на членовете на парламента, подписан вече от 90 депутати.
Според един от авторите на идеята за обявяване на 21 август за официален паметен ден, представителят на фракцията на Християндемократите Иржи Мигола, това предложение е родено по време на парламентарния дебат по законопроект, предложен в Руската Държавна Дума, който приравнява участниците в нахлуването в Чехословакия през 1968 г. с военните ветерани. Този законопроект предизвика бурен гняв сред чешките парламентаристи и повечето местни политици.