Боеприпасите, закупени в страни извън ЕС по чешката инициатива, могат да достигнат до бойното поле в Украйна през юни. Това заяви на 12 март Томаш Пояр, съветник по националната сигурност на Чехия и съветник на министър-председателя Петр Фиала.
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
През февруари Чешката република предложи да закупи 800 000 боеприпаса за Украйна от трети страни в отговор на липсата на производствен капацитет на ЕС и на забавянето на американската помощ за Киев. Оттогава насам тя получи подкрепата на още 17 държави, които желаят да финансират покупките.
Още: Инструкторите ни могат да станат мишени за Русия, алармират в Чехия
Откъде идват боеприпасите?
"Обещаните пари трябва да дойдат и договорите да бъдат сключени", каза Пояр. "В момента, в който договорът бъде сключен, ще са необходими няколко седмици, за да бъдат доставени (боеприпасите) в Украйна. От юни нататък доставките могат да потекат", добави той, цитиран от Euractiv.
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Съветникът отказа да разкрие произхода на боеприпасите, като заяви, че инициативата търси снаряди по целия свят, "където и да са налични на разумна цена и с разумно качество". По темата се спекулира с Турция, Южна Корея и Южна Африка.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Координаторите на инициативата очакват, че Русия ще се опита да прекъсне доставките на боеприпаси за Украйна, затова се опитват да запазят всички останали подробности в тайна.
Още: Боеприпаси за Украйна: Доставки, обещания и как Европа ще задоволи "глада"
Кой финансира инициативата?
"Целта на нашата инициатива е да се снабдяваме с боеприпаси на световните пазари, да организираме финансирането и да координираме доставката им за Украйна", заяви премиерът Петр Фиала във вторник на конференцията "Нашата сигурност не може да бъде приемана за даденост", организирана по случай 25-годишнината от членството на Чехия в НАТО.
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Снимка: Петр Фиала и Володимир Зеленски, Facebook.com/Володимир Зеленський
Още: Сили на НАТО в Украйна: Не нарушава международните правила, смята чешкият президент
Сред държавите, обещали финансиране за боеприпасите, са Белгия, Нидерландия, Германия, Франция и Норвегия, както и неевропейски съюзници като Канада. Според Фиала покупката на 300 000 боеприпаса е потвърдена, а други 200 000 са обещани. Целта е всички те да бъдат доставени в Украйна през тази година, а целта е 800 000 снаряда. Според Норвегия инициативата дори се цели в 1 млн. боеприпаса.
"Не искам да обещавам невъзможното, защото дори и в идеална ситуация ще са необходими месеци, за да стигнат успешно материалите до фронтовата линия, където са най-необходими", каза Фиала по време на конференцията.
Още: 800 000 снаряда тръгват за Украйна, но Русия произвежда в пъти повече от САЩ и Европа