Италия е изправена пред „огромно” предизвикателство в опита си да оправи болнавата си отдавна икономика с помощта на фондове за възстановяване след пандемия в ЕС, предупреди в понеделник гуверньорът на централната банка Игнацио Виско.
Третата по големина икономика в еврозоната трябва да получи огромна сума от заеми и безвъзмездни средства на стойност 191,5 милиарда евро за периода 2021-2026 г., а нейното правителство обеща редица реформи, за да ги използва добре, предаде АФП.
Националният план за възстановяване, финансиран от ЕС, "трябва да бъде част от колективни усилия, насочени към преодоляване на структурните слабости на Италия и специфичните фактори на анемичния икономически растеж през последните две десетилетия", каза Виско. "Възможностите, които Италия ще може да предложи на бъдещите поколения, зависят от успеха на реформите и мерките от Националния план за възстановяване и устойчивост", подчерта гуверньорът.
Виско, изнасяйки годишната си реч за състоянието на икономиката, също предупреди, че Италия не може да си позволи да поддържа мерките за икономическа подкрепа, въведени, за да смекчи въздействието на настоящата рецесия.
"Бъдещето, изградено върху публични субсидии и стимули, е немислимо", каза той, отбелязвайки, че публичният дълг, който възлиза на около 160 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), е достигнал най-високото ниво от края на Първата световна война.
"Мерките за подкрепа на домакинствата и фирмите обаче трябва да бъдат оттеглени постепенно и само когато икономическата ситуация е достатъчно консолидирана и несигурността значително намалена", каза банкерът.
Италия отдавна изостава в растежа на ЕС.
Като първата държава в Европа, засегната от пандемията на коронавируса, брутният вътрешен продукт спадна миналата година с почти 9 процента, предизвиквайки най-лошия спад в нейната следвоенна ера.
Виско заяви, че докато страната продължава да напредва с ваксинациите и възобновяването на икономиката, той очаква ускорено възстановяване, като БВП се увеличи с повече от четири процента през 2021 година. Очакванията му до голяма степен съответстват на правителствените прогнози за годишен ръст на БВП от 4,5% тази година и 4,8% през 2022 г., въпреки че премиерът Марио Драги заяви по-рано този месец, че те могат да бъдат преразгледани нагоре.
След месеци на заключване, забавяне на ваксинациите и постоянно голям брой смъртни случаи от коронавируса, нещата започнаха да се движат нагоре в Италия, точно на настъпването на летния сезон.
В неделя страната регистрира 44 смъртни случая от COVID-19, най-ниската дневна статистика от повече от седем месеца, докато правителството заяви, че 20% от населението е напълно ваксинирано.
Междувременно в понеделник бе премахнат комендантският час за коронавирус в три региона с ниски нива на инфекция.