Цените на природния газ в Европа се понижиха за кратко до нива, регистрирани за последно преди войната в Украйна през февруари. Причината е най-вече необичайно топлото време, което помага на държавите в Европада запазят запасите на синьо гориво в газовите си хранилища.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
Вчера януарските фючърси на нидерландския газов хъб TTF поевтиняха за кратко с близо 8% към 76,20 евро мегаватчас, което е най-ниското ниво от 22-ри февруари насам - непосредствено преди 24-ти февруари, когато Русия нападна Украйна.
По-късно през деня обаче цената на синьото гориво се възстанови, като към края на деня януарските TTF фючърси поскъпнаха с 1,6% към 81,35 евро за мегаватчас.
Анализаторите предупреждават, че Европа ще бъде в трудна позиция, когато се опита да възстанови запасите си от газ през следващата година, когато обемът на синьото гориво, доставяно от руските тръбопроводи, ще бъде значително по-малък, а пазарът на втечнен природен газ (LNG), от който регионът зависеше тази година, ще остане затегнат.
Още: Приднестровието вече има газ, но не руски
Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)
Русия вече даде индикации, че очаква добивът на природен газ да намалее значително през тази година заради международните санкции. Ще се добива с около 12% по-малко газ, а една четвърт по-малко ще се продава в чужбина. Вицепремиерът Александър Новак заяви пред държавната информационна агенция ТАСС, че спадът в добива на газ в сравнение с миналата година до голяма степен се дължи на закриването на експортната инфраструктура. По-голямата част от продажбите се осъществяват чрез тръбопроводи, главно за Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия
ОЩЕ: Инфлация, лихви, сделки: Какво стана на икономическия фронт през 2022 година?