Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България и още 31 страни се включиха в делото на Украйна срещу Русия за геноцид в съда на ООН

10 юни 2023, 08:00 часа • 12478 прочитания

Мнозинството от съдиите в Международния съд на ООН одобриха решение, с което 32 държави, включително България, се присъединяват към иска, който Украйна е подала срещу Русия. Той е за нарушаване на Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид.

26 държави членки на ЕС, с изключение на Унгария, се включиха към иска на Киев на етапа на предварителните възражения. Към делото се присъединиха още Австралия, Канада, Нова Зеландия, Норвегия, Лихтенщайн и Обединеното кралство, става ясно от официалния документ на съда, публикуван на 9 юни. Това е най-големият брой държави, които се включват към дело на друга нация, в историята на съда.

Съдът на ООН обаче единодушно отхвърли искането на САЩ да се присъединят към иска на Украйна срещу Русия на този етап.

Припомняме, че руският диктатор Владимир Путин, издирван от Международния наказателен съд за незаконно депортиране на украински деца, хвалеше Международния съд на ООН като гарант за правосъдие.

През февруари 2022 г., след руското нахлуване в Украйна, Киев заведе делото срещу Русия в Хага по Конвенцията за геноцид. Парламентите на осем държави, сред които и Украйна, вече са признали деянията, извършени от руските окупационни сили, за геноцид. 

А изслушването по първото дело, заведено от Украйна, в което Русия е обвинена в нарушаване на две конвенции на ООН, започна на 6 юни и ще приключи на 14 юни. Следователно - решението може да бъде произнесено в края на 2023 г. или началото на 2024 г.

Производството се отнася до делото "Прилагане на Международната конвенция за борба с финансирането на тероризма и на Международната конвенция за премахване на всички форми на расова дискриминация". Украйна заведе това дело още през 2017 г.

В този иск Украйна възнамерява да докаже, че Русия е нарушила горепосочените конвенции, като е въоръжила военни групи на своите марионетни "републики" (т.нар. Донецка и Луганска народна република - бел. ред.) в окупираните територии на Донецка и Луганска област и е прилагала политиката си по отношение на неруските етнически групи на окупирания полуостров Крим.

През април 2017 г. съдът на ООН издаде временно разпореждане, с което задължи Русия да не ограничава правата на кримските татари да запазят представителните си институции, включително Меджлиса, и да осигури достъп до образование на украински език.

През ноември 2019 г. съдът отхвърли всички аргументи на Русия относно компетентността на съда и допустимостта на делото, което доведе до пълна победа за Украйна на този етап от разглеждането на иска, припомня "Украинска правда".

ОЩЕ: Лицемерие: Русия не се съгласи да носи отговорност пред съда за война, САЩ - също

ОЩЕ: За да не бъдат съдени и американци - САЩ няма да дават руските зверства на съда в Хага

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес