Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Брюксел: Полша и Унгария трябва да останат далеч от Фонда за възстановяване

26 ноември 2020, 08:04 часа • 2900 прочитания

В Брюксел се затвърждава нова идея: Полша и Унгария трябва да останат далеч от Фонда за възстановяване от пандемията (ReactEU), ако не желаят да отменят ветото си върху бюджета, съобщава БГНЕС.

Още: Русия изчисли щетите от боевете с ВСУ в Курска област, но не каза нищо за своите авиобомби

Още: СЗО: Грузия се освободи от маларията

И един от подбудителите на тази мярка е либералният евродепутат Ги Верхофщад, бивш премиер на Белгия. Според него двете държави в крайна сметка ще навредят на собствените си граждани. "За първи път трябва да ви кажа, че по време на преговорите за бюджета виждам държава да го блокира, защото получава пари. Така че това, което правят, всъщност е наказание на собствените им граждани. И ако това не е възможно, виждам друг изход, така че трябва да започнем със засилено сътрудничество, основано на член 326 от Договора, който предоставя възможност, например, на останалите 25 държави-членки да продължат с Фонда за възстановяване, без Полша и без Унгария", обяснява Верхофщад.

Брюксел иска да обвърже европейските фондове със зачитането на демократичните стандарти. Верхофщад казва, че има огромен обществен натиск това да се случи.

„В повечето страни 60-70% от нормалните хора вярват, че е напълно нормално да спрем прехвърлянето на пари в държава, която не прилага върховенството на закона и демокрацията е в ръцете на корумпирани хора. Защото не е само въпросът за върховенството на закона, това е и въпросът за корупцията. Последният доклад на OLAF беше много ясен по този въпрос. На върха на списъка с корупция на Съюза е Унгария. Това несъмнено е отговорност на г-н Орбан", настоя белгийският политик.

Още: Z-пропагандатор мечтае за унищожението на Украйна, но поръчва от нея лекарство за сина си

Още: Тръмп цитира огромен брой военни жертви за Русия, бързо "изби" и украинската армия (ВИДЕО)

Унгарски и полски лидери обаче твърдят, че Брюксел използва връзките на принципа на правовата държава като политическо оръжие. В радиоинтервю унгарският премиер Виктор Орбан сравнява ЕС със Съветския съюз, когато говори за тази връзка.

"Мисля, че това е скандално сравнение, защото наистина сте забравили, че в Съветския съюз е имало диктатори, които са убивали своите хора. Историците са съгласни, че над 20 милиона души са загинали под управлението на Съветския съюз. Сравнете тази система. Подобна тирания спрямо демократичен проект, мирен проект като ЕС, намирам го за скандален", отвърна Верхофщат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес