Брюксел одобри сделката на Келнер с "Теленор"

30 юли 2018, 17:05 часа • 1669 | прочитания

Европейската комисия одобри сделката на чешкия магнат Петър Келнер с норвежкия телеком "Теленор" за придобиването на бизнеса му в България, Унгария, Сърбия и Черна гора, съобщиха от Брюксел.

Още: Русия напредва бавно със строежа на наследника на потопения крайцер "Москва" (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.04.25 - Русия е готова за още война, ако Тръмп се провали с мира

Така финансовата и инвестиционна група на Келнер ППФ (PPF), която има различни активи, включително в телекомуникационния сектор в Чехия и Словакия, ще може да приключи сделката си за 2.8 млрд. евро, постигната през март 2018 г.

Одобрението идва на фона на отказаното от българската Комисия за защита на конкуренцията придобиране от страна на ППФ на редица медии на "Нова броудкастинг груп" сред които и Нова телевизия с мотива, че групата ще засили господстващото положение и е прекалено голяма.

Сделката с "Теленор" включва българския, унгарския, сръбския и черногорския телекомуникационни оператори от норвежкия бранд, както и притежавани от скандинавската компания дружества за недвижими имоти и затехнологични услуги в Унгария.

Още: Русия отново атакува Харков, има данни за пострадали деца (ВИДЕО)

Още: След стряскащите мита на Тръмп: Хърватия иска специално внимание от ЕС за износа си към САЩ. Залогът е 800 милиона евро

Според Еврокомисията предложената транзакция няма да предизвика проблеми с конкуренцията. Сделката няма да увеличи хоризонталното припокриване, тъй като дейността на компаниите се извършва на различни територии, за което имат отделни телекомуникационни лицензи, посочва се в съобщението.

Брюксел заключава, че няма да има проблеми и с вертикалните връзки между пазарите на едро за международен роуминг на мобилни и фиксирани услуги, както и с продажбата на дребно за крайни потребители на мобилни и фиксирани телеком услуги в отделните държави.

"Теленор" ще използва постъпленията от сделката за дигиталната трансформация на останалата част от телекомуникационния си бизнес и за изплащане на специален дивидент на акционерите си.

Норвежката компания издържа на българския пазар пет години, след като през пролетта на 2013 г. се споразумя с гръцката ОТЕ за придобиването на българския мобилен оператор "Глобул" и търговската верига за мобилни устройства "Германос България" срещу 717 млн. евро. Новият собственик преименува оператора, увеличи пазарния си дял и въведе 4G-мрежата първи в страната.

Още: Ниски разходи за отбрана и сянката на Франко: Защо Испания не се въоръжава?

Още: Русский мир: Да те засмуче канал, а руската армия да обира магазина и да язди магарета (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес