Лидерите на ЕС призоваха за спешно приемане на ново законодателство, което да увеличи и ускори връщането на мигранти, след среща на върха в Брюксел, на която изкристализира дясната промяна в реториката на блока. 27-те европейски лидери заявиха, че по време на еднодневните им разговори са били проведени „задълбочени“ дискусии по миграцията.
„Европейският съвет призовава за решителни действия на всички равнища за улесняване, увеличаване и ускоряване на връщането от Европейския съюз“, написаха те в заключенията от срещата на върха, като поискаха от Европейската комисия да представи ново законодателство, предаде БГНЕС.
Още: Всеки четвърти в Германия е мигрант или дете на мигранти
Следва да се разгледат и нови начини за предотвратяване и противодействие на незаконната миграция, се казва в текста, като това е очевидна препратка към спорните предложения за създаване на центрове за връщане извън Европейския съюз. Подобен ход е бил обсъждан, заяви на пресконференция председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. Понастоящем по-малко от 20% от хората, на които е наредено да напуснат блока, се връщат в страната си на произход, според данни на ЕС.
Министър-председателят на Италия Джорджа Мелони беше домакин на разговори за миграцията преди основното събитие с 10 страни съмишленици, сред които Дания, Нидерландия, Унгария и Гърция. В знак на нарастващото влияние на имиграционните ястреби, Фон дер Лайен също присъстваше. Но разногласията по отношение на следващите стъпки останаха, като в окончателния текст не бяха изложени конкретни планове. Разногласията доведоха до провал на предишни усилия за преразглеждане на правилата за връщане на мигранти през 2018 г.
Още: Италия въвежда строги мерки за справяне с имиграцията
Някои държави не са съгласни с по-радикалните идеи, като фон дер Лайен призна, че остават „отворени въпроси“ относно създаването на така наречените „центрове за връщане“ - въпрос, изпълнен с правни и етични проблеми. Испанският министър-председател Педро Санчес заяви, че подобни схеми създават повече проблеми, отколкото решават, и отбеляза необходимостта от редовни миграционни маршрути в условията на недостиг на работна ръка и застаряващо население. „Организираната и отговорна миграция е отговор на демографското предизвикателство, пред което е изправена Европа“, каза той.
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че Берлин предпочита ранното прилагане на историческия пакт за миграцията, сключен тази година, който втвърдява граничните процедури и изисква от държавите да приемат търсещите убежище от „фронтовите“ държави или да предоставят пари и ресурси. „Ако всички заедно спазвахме правилата, които имаме, вече щяхме да сме много по-напред“, каза Шолц.
Още: Франция готви нов закон за ограничаване на имиграцията